NJUJORK, Na Wall Streetu se ove sedmice očekuje oprezno trgovanje jer bi zbog zabrinutosti ulagača u vezi zarada kompanija i slabosti ekonomije cijene akcija mogle skliznuti s najviših nivoa u gotovo pet godina.
Dow Jones indeks prošle je sedmice oslabio 0,1 odsto, na 13.579 bodova, kao i Nasdaq indeks, koji je skliznuo na 3.179 bodova. S&P 500 pao je, pak, 0,4 odsto, na 1.460 bodova.
Prošle su sedmice ulagači bili suzdržani jer se Dow Jones i S&P 500 indeks kreću na najvišim nivoima od decembra 2007., a Nasdaq od novembra 2000. godine, pa je pitanje može li se uspon cijena nastaviti.
Skok indeksa na te nivoe zahvaljuje se labavljenju monetarne politike američke centralne banke prije desetak dana, no agresivne mjere Feda za podsticanje privrede mogle bi značiti da je ono u slabijoj formi nego što se mislilo.
„Zabrinjava me ono što ne znam. Agresivno kvantitativno popuštanje monetarne politike Feda navodi na oprez“, kaže Doug Cote, strateg u fondu ING Investment Management.
Rast američke privrede posljednjih se mjeseci usporio, na što ukazuju podaci o slabljenju industrijske aktivnosti i tržišta rada.
Stoga će ove sedmice u fokusu ulagača biti izvještaja o narudžbama za trajne proizvode, ličnim dohocima i potrošnji domaćinstava u SAD-u. Biće objavljeni i konačni podaci o bruto domaćem proizvodu u drugom tromjesečju.
„Svako razočaranje ključnim makroekonomskim podacima moglo bi izazvati pad cijena akcija. Ipak, s obzirom da se očekuje jačanje privrede nakon Fedovih mjera, mislim da korekcija cijena ne bi trebala biti veća od 2 do 4 odsto“, kaže Peter Cardillo, ekonomista u kompaniji Rockwell Global Capital.
Od početka godine S&P 500 indeks porastao je oko 16 odsto, uglavnom na osnovu nade ulagača da će Fed uvesti mjere za podsticanje ekonomije, a Evropska centralna banka za suzbijanje dužničke krize, prenose agencije.
Monetarne su vlasti ispunile očekivanja ulagača, no najveće svjetske ekonomije slabe. U SAD-u i Kini se rast usporava, dok je evrozona uronila u recesiju.
Na pogoršanje uslova poslovanja upozoravaju mnoge kompanije, pa smanjuju procjene svojih poslovnih rezultata za treće tromjesečje i cijelu godinu.
Prema podacima Reutersa, odnos između negativnih i pozitivnih procjena kompanija za buduće razdoblje iznosi 4,3 naprema 1, što je najslabiji skor još od trećeg tromjesečja 2001. godine.
Zbog toga su posljednjih sedmica analitičari oštro smanjili procjene poslovnih rezultata kompanija iz S&P 500 indeksa u trećem tromjesečju.
U anketi Reutersa procjenjuju da su zarade tih kompanija pale za 2,2 odsto u odnosu na isti lanjski period, što bi bio prvi pad dobiti u tri godine.
Prvi kvartalni izvještaji očekuju se tek u drugoj sedmici oktobra , no i ove su sedmice moguća nova upozorenja kompanija uoči objave rezultata poslovanja za treće tromjesečje.