NJUJORK, Na Wall Streetu je u ponedjeljak S&P 500 indeks pao više od 1 odsto, pa je zabilježio najveći trodnevni pad još od kraja 2011. godine, jer ulagače zabrinjava usporavanje rasta svjetske ekonomije i novi slučaj ebole u SAD-u.
Dow Jones skliznuo je 223 boda ili 1,35 odsto, na 16.321 bod, dok je S&P 500 potonuo 1,65 odsto, na 1.874 boda, a Nasdaq indeks 1,46 odsto, na 4.213 bodova.
Nakon oštrog pada prošle sedmice, juče se činilo da se tržište stabilizovalo jer su gotovo cijelog dana indeksi balansirali na rubu pozitivnog i negativnog područja. No, pred kraj trgovanja cijene akcija oštro su pale zbog straha ulagača da će slabost nekih od najvećih svjetskih ekonomija nagristi poslovne rezultate kompanija.
Ove će sedmice kvartalne poslovne izvještaje objaviti, među ostalim, General Electric, Google, Citigroup, Intel i Johnson & Johnson.
“Ulagači se plaše da će rezultati kompanija biti slabiji nego što se procjenjuje zbog lošeg ekonomskog okruženja. Uz to, dolar je u proteklom kvartalu bio u uzlaznoj putanji, što bi moglo naštetiti zaradama multinacionalnih kompanija”, kaže Giri Cherukuri, trgovac u kompaniji OakBrook Investments.
Najviše je, 2,9 odsto, juče potonuo S&P indeks energetskog sektora zbog pada cijena nafte na najniže nivoe u četiri godine, jer se ulagači plaše da će slabost ekonomije izazvati pad potražnje za ‘crnim zlatom’.
Premda pad cijena nafte inače pozitivno utiče na akcije vazduhoplovnih kompanija, jer im smanjuje troškove poslovanja, juče je oštro, 2,2 odsto, pao i Dow Jones indeks transportnog sektora, zbog strahovanja ulagača od posljedica drugog slučaja ebole u SAD-u.
Zbog svega toga S&P 500 indeks skliznuo je na novi najniži nivo od kraja maja. U posljednja tri dana postonuo je 4,8 odsto, što je njegov najveći trodnevni pad od novembra 2011., pa je juče, po prvi put nakon dvije godine, tržište zatvoreno s S&P-om ispod 200-dnevnog pomičnog prosjeka.
To je tehnički gledano, negativan signal, kao i to što je skliznuo ispod psihološki važnog nivoa od 1.900 bodova, na kojoj je imao čvrstu podršku.
Pritom su indeksi pet od 10 sektora S&P-a – industrijski, energetski, telekomunikacijski, rudarski i sektor proizvođača robe za široku potrošnju – završili u minusu u odnosu na početak godine.
“Pažljivo se pratilo hoće li se S&P indeks održati iznad nivoa podrške. Međutim, nije bilo dovoljno fundamentalnih pokazatelja koji bi mu pružili podršku”, kaže Rick Meckler, predsjednik kompanije LibertyView Capital Management.
Na povlačenje ulagača s tržišta ukazuje velik obim trgovanja. Na američkim je berzama vlasnika juče zamijenila 8,7 milijardi akcija, dok prosječan dnevni obim u posljednjih pet dana iznosi 7,9 milijardi.
Na nesigurnost ukazuje i skok VIX indeksa ‘straha’ Čikaške berze opcija na 24,6 bodova, najviši nivo od juna 2012. godine. Jučerašnji skok tog indeksa za 16 odsto pokazuje da ulagači pojačano osiguravaju svoje portfelje od mogućeg daljeg pada cijena akcija.
Na evropskim su berzama, pak, cijene akcija juče blago porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,41 odsto, na 6.366 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,27 odsto, na 8.812 bodova, a pariški CAC 0,12 odsto, na 4.078 bodova. Hina