NJUJORK, Na Wall Streetu je u srijedu S&P 500 indeks ostao gotovo nepromijenjen jer su podaci s američkog tržišta rada i zapisnik s nedavne sjednice Feda naveli ulagače na oprez.
Dow Jones oslabio je 68 bodova, ili 0,41 odsto, na 16.462 boda, dok je S&P 500 skliznuo 0,02 odsto, na 1.837 bodova. Nasdaq indeks ojačao je, pak, 0,30 odsto, na 4.165 bodova.
Juče objavljeni zapisnik sa sjednice Feda 17. i 18. decembra pokazuje da su čelnici američke centralne banke pažljivo ‘birali riječi’ dok su donosili odluku o smanjenju programa kupovine obveznica za 10 milijardi dolara, na 75 milijardi mjesečno.
Ti podsticajni monetarni programi bili su glavni pokretači lanjskog skoka S&P 500 indeksa za gotovo 30 odsto, a očekuje se da će podržavati tržište sve dok ih Fed sasvim ne ukine. A to bi se moglo dogoditi do kraja ove godine, ako se situacija u američkoj ekonomiji poboljša.
Zbog toga ulagači pažljivo prate sve makroekonomske izvještaje, kao što je ono jučerašnje ADP-ovo. Najveća američka agencija za zapošljavanje izvijestila je da je u decembru u privatnom sektoru broj zaposlenih povećan za 238.000, više nego što se očekivalo i najviše od novembra 2012. godine.
To ukazuje na dalje jačanje američkog tržišta rada, pa se ulagači nadaju da će i službeni izvještaj vlade o zaposlenosti u decembru, koji će biti objavljen u petak, potvrditi taj trend.
„Svi podaci nakon 18. decembra, kada je Fed najavio smanjenje podsticajnih mjera, ukazuju na poboljšanje ekonomske situacije. Ako u petak izvještaj pokaže da je u decembru broj zaposlenih porastao za 200.000 i više, to povećava mogućnost da će centralna banka već u januaru dodatno smanjiti podsticajne programe“, kaže Darrell Cronk, direktor u Wells Fargo Private Bank.
Ulagači su oprezni jer bi smanjenje podsticajnih programa značilo da će se smanjiti priliv svježeg, jeftinog novca na tržište, što bi moglo izazvati korekciju cijena akcija.
S druge strane, ako se situacija u ekonomiji nastavi poboljšavati, to bi značilo da mu podsticaji više nisu ni potrebni, pa bi tržište akcija moglo nastaviti rasti na osnovu ekonomskih fundamenata.
Dok odgovori na ta pitanja ne budu jasniji, na tržištu će, kažu analitičari, vladati oprez. Zbog toga je, uostalom, u prvih pet radnih dana ove godine S&P 500 indeks oslabio 0,6 odsto.
To nije baš ohrabrujući signal jer mnogi vjeruju u ‘januarski efekt’, da kretanje cijena u prvom mjesecu najavljuje njihov smjer u cijeloj godini.
Na oprez ulagača ukazuje skroman obim trgovanja. Na američkim je berzama vlasnika juče zamijenilo 6,05 milijardi akcija, dok prosječan dnevni obim u ovom mjesecu iznosi 6,19 milijardi.
Na evropskim su berzama cijene akcija juče pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,50 odsto, na 6.721 bod, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,09 odsto, na 9.497 bodova, a pariški CAC 0,04 odsto, na 4.260 bodova. Hina