NJUJORK, Na Wall Streetu se ove sedmice očekuje oprezno trgovanje jer je S&P 500 indeks blizu najviših nivoa u istoriji, premda poslovni rezultati kompanija i ekonomski podaci nisu impresivni.
Dow Jones indeks ojačao je prošle sedmice 2,3 odsto, na 16.154 boda, a za toliko je porastao i S&P 500, dostigavši 1.838 bodova. Nasdaq indeks skočio je, pak, 2,9 odsto, na 4.244 boda.
Nakon dvije sedmice snažnog rasta S&P 500 indeks udaljen je samo oko 0,5 odsto od 1.848 bodova, najvišeg nivoa u istoriji, kojeg je dostigao 15. januara. Stoga je osnovno pitanje na tržištu ima li prostora za dalji rast cijena.
Tim više što makroekonomski podaci u posljednje vrijeme nisu impresivni. Promet u trgovini na malo u SAD-u pao je i u decembru i u januaru, što ukazuje na slabost potrošnje. Rast zapošljavanja sporiji je nego prije, a slabi i industrijska proizvodnja.
Sve to ukazuje na usporavanje rasta najveće svjetske ekonomije, no ulagači te slabe podatke objašnjavaju lošim vremenskim prilikama, a ne slabošću ekonomskih temelja.
Nešto slično poručila je prošle sedmice i predsjednica Feda Janet Yellen signalizirajući da će američka centralna banka zadržati strategiju postupnog smanjenja programa kupovine obveznica.
Premda time tržišta akcija gube veliku podršku jer će se smanjiti priliv svježeg jeftinog novca, koji je podsticao rast cijena, smanjenje tih podsticaja znači takođe da čelnici Feda vjeruju da je ekonomija dovoljno snažna i da mu takvi monetarni podsticaji nisu više potrebni.
U skraćenoj radnoj sedmici, s obzirom da se u ponedjeljak u SAD-u ne radi zbog praznika, u fokusu ulagača biće dijelovi zapisnika s posljednje sjednice Feda, koji će biti objavljeni u srijedu.
Ulagače najviše zanima jesu li čelnici centralne banke raspravljali o novim smjernicama tržištu do kada će držati ključne kamate na rekordno niskim nivoima. Svojevremeno je, naime, Fed poručio da kamate neće povećavati sve dok stopa nezaposlenosti ne padne na barem 6,5 odsto.
U januaru je ta stopa pala na 6,6 odsto, najniži nivo u pet godina, pa se ulagači nadaju novom cilju.
„Želimo vidjeti je li na posljednjoj sjednici bilo riječi o pomicanju dosadašnjih ciljeva. Tržište želi čuti da su čelnici Feda fleksibilni u vezi toga, odnosno da neće još neko vrijeme zaoštravati monetarnu politiku“, kaže Quincy Krosby, analitičarka u kompaniji Prudential Financial.
Od ekonomskih izvještaja, u fokusu ulagača ove će sedmice biti podaci s tržišta nekretnina i o kretanju inflacije.
Sezona objave kvartalnih poslovnih rezultata bliži se kraju, no još je dosta velikih kompanija, čiji bi izvještaji mogli uticati na smjer tržišta.
Dosad je 398 kompanija iz sastava S&P 500 indeksa izvijestilo o rezultatima u posljednjem lanjskom tromjesečju, pri čemu ih je 66,3 odsto nadmašilo procjene analitičara po pitanju dobiti, a 64 odsto po pitanju prihoda.
To je iznad istorijskog prosjeka, no procjene analitičara su niske, pa kompanijama ne predstavlja veći problem prebaciti očekivanja. Hina