NJUJORK, Na Wall Streetu bi cijene akcija mogle nastaviti rasti jer bi loše ekonomske vijesti mogle odgoditi Fedovo smanjenje podsticajnih mjera, dok bi dobre značile da je ekonomija dovoljno snažna da može rasti i bez podsticaja centralne banke.
Dow Jones indeks ojačao je prošle sedmice 1,5 odsto, na 15.135 bodova, dok je S&P 500 porastao 1,6 odsto, na 1.631 bod, a Nasdaq indeks 2,2 odsto, na 3.479 bodova.
Ulagači su već neko vrijeme u nedoumici. Bojazan da bi Fed mogao smanjiti podsticajne programe, koji već dugo podržavaju rast cijena akcija, dovodi ih u poziciju da priželjkuju samo pristojne makroekonomske podatke, što bi značilo da će Fed nastaviti voditi labavu monetarnu politiku, a da će ekonomija rasti umjereno.
Ako pak podaci nagovijeste da je ekonomija čvrsto na putu samoodrživog rasta, to bi značilo da će Fed smanjiti podsticajne monetarne mjere, što bi dovelo u pitanje rast ekonomije, pa i cijena akcija.
Zbog toga se posljednjih sedmica događalo da su slabi makroekonomski podaci dovodili do rasta cijena, dok su dobri izazivali prodaju akcija.
Međutim, nakon što su u petak bolji nego što se očekivalo podaci o zaposlenosti u SAD-u podstakli rast cijena akcija, moguće je da je na tržištu ipak prevladalo mišljenje da su dobri podaci jednostavno – dobri podaci.
„Dobra vijest je dobra vijest, no puno je nesigurnosti na tržištu jer su se ulagači naviknuli na priticanje Fedovog jeftinog novca, pa se plaše kako će se razvijati situacija, kada taj priliv oslabi“, kaže David Kelly, strateg u JPMorgan Fundsu.
Snažan rast zaposlenosti pripovjeda da bi američka centralna banka mogla već u septembru početi smanjivati podsticajne monetarne programe. To bi, doduše, loše uticalo na tržište, jer Fedovi programi otkupa državnih i hipotekarnih obveznica u iznosu od 85 milijardi dolara mjesečno već dugo podstiču rast cijena akcija, no s druge strane, ubrzanje rasta ekonomije znači da mu monetarni podsticaji ubuduće ne bi ni trebali.
Ove će sedmice u fokusu biti govor predsjednika Feda Bena Bernanke u Nacionalnom odboru za ekonomska istraživanja u srijedu. Ulagači se nadaju novim signalima po pitanju podsticajnih programa.
Istoga dana biće objavljeni dijelovi zapisnika s posljednje sjednice Feda, koji bi mogli pokazati koliko se čelnika centralne banke zalaže za smanjenje podsticajnih monetarnih mjera, a koliko za nastavak dosadašnje politike.
Ove sedmice počinje i sezona objave poslovnih rezultata američkih kompanija ostvarenih u drugom tromjesečju. Aluminijski div Alcoa prvi će, po običaju, objaviti podatke u ponedjeljak.
Dosadašnje procjene kompanija ne najavljuju baš sjajnu sezonu. Uoči početka sezone odnos između negativnih i pozitivnih procjena iznosi 3 naprema 1.
Zbog toga su i analitičari smanjili svoje ranije prognoze. U najnovijoj anketi Thomson Reutersa očekuju da će kompanije iz sastava S&P 500 indeksa u drugom kvartalu ostvariti rast dobiti za 1,6 odsto u odnosu na isti lanjski period, dok bi im prihodi mogli porasti 2,9 odsto. Hina