NJUJORK, Na Wall Streetu se i ove sedmice očekuje nestabilno trgovanje dok se čeka početak sezone objava kvartalnih poslovnih rezultata američkih kompanija, koja neće, procjenjuje se, biti baš inspirativna.
Dow Jones ojačao je prošle sedmice 1 odsto, na 16.472 boda, a za toliko je porastao i S&P 500, dostigavši 1.951 bod. Nasdaq indeks ojačao je, pak, 0,5 odsto, na 4.707 bodova.
Rast indeksa ponajviše se zahvaljuje skoku cijena akcija u petak, nakon što su slabiji nego što se očekivalo pokazatelji s američkog tržišta rada podstakli nadu da će američka centralna banka povećanje kamata odgoditi za iduću godinu.
No, niko se ne zavarava da to znači preokret na tržištu, nakon što su u trećem tromjesečju cijene akcija zabilježile najveći kvartalni pad u četiri godine.
Usporavanje rasta američke i cijele globalne ekonomije, posebno kineske, ne daje razloga za optimizam. To će se osjetiti i na poslovnim rezultatima kompanija.
“Idućih sedmica smjer tržišta ponajviše će zavisiti o poslovnim rezultatima kompanija. Ne vjerujem da ćemo pasti u tržište ‘medvjeda’, no čini mi se da je tržište ‘bikova’ završeno”, kaže Mark Freeman, direktor u kompaniji Westwood Holdings Group.
Prošle je sedmice S&P 500 indeks zaronio 10 odsto ispod svog prethodnog najvišeg nivoa dostignutog u maju, što znači da je skliznuo u područje korekcije, dok bi u tržište ‘medvjeda’ zaronio s padom od 20 odsto ispod svog prethodnog najvišeg nivoa. Nakon rasta u petak, S&P 500 sada je 8,6 odsto ispod svog prethodnog najvišeg nivoa.
Smjer tržišta idućih će sedmica zavisiti o sezoni objava poslovnih rezultata američkih kompanija za treće tromjesečje, koja počinje 8. oktobra izvještajem najvećeg američkog proizvođača aluminijuma Alcoe.
Zbog niske cijene nafte, visokog kursa dolara i slabljenje potražnje u svijetu, dobit američkih kompanija mogla bi pasti po prvi put od globalne finansijske krize 2009. godine.
U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da je dobit kompanija iz sastava S&P 500 indeksa pala za 4,1 odsto u odnosu na isti lanjski period.
Očekuje se, takođe, pad prihoda kompanija iz S&P 500 indeksa u trećem tromjesečju, i to za više od 3 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Zbog pogoršanja ekonomske situacije u svijetu, posljednjih se mjeseci bilježi povlačenje kapitala s tržišta akcija. Prema podacima Bank of America Merrill Lyncha, u trećem su tromjesečju iz američkih dioničkih fondova povučene 22 milijarde dolara, dok je u američke obveznice priliv dostigao 17 milijardi.
Nastavi li se odliv novca s tržišta akcija, to će zasigurno otežati oporavak cijena akcija, nakon njihovog najvećeg kvartalnog pada od 2011. godine. Hina