NJUJORK, Na Wall Streetu su u ponedjeljak Dow Jones i S&P 500 indeks blago pali, nakon snažnog rasta prošle sedmice, a pod najvećim su pritiskom bile akcije energetskog sektora i Applea.
Dow Jones oslabio je 23 boda, ili 0,13 odsto, na 17.623 boda, a S&P 500 0,19 odsto, na 2.071 bod. Nasdaq indeks ojačao je, pak, 0,06 odsto, na 5.034 boda.
Najviše je juče, 2,5 odsto, potonuo S&P indeks energetskog sektora jer su se cijene nafte našle pod pritiskom nakon vijesti da su skladišni kapaciteti u SAD-u gotovo popunjeni, što pokazuje da je ponuda i dalje veća od potražnje.
Pritom je cijena akcije Exxon Mobila pala 2,1, a Chevrona 2,7 odsto.
Oštro je, 3,2 odsto, pala i cijena akcije Applea uoči objave kvartalnih poslovnih rezultata tog tehnološkog diva u utorak.
Dialog Semiconductora, jedan od Appleovih dobavljača, smanjio je juče procjene daljeg poslovanja, što bi mogla biti najava da će i Apple izvijestiti o slabijim rezultatima nego što se očekuje.
U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da je najveća svjetska kompanija po tržišnoj vrijednosti u trećem tromjesečju ostvarila prihode od 51 milijarde dolara, ili 21 odsto više u odnosu na isti lanjski period.
Poslovni rezultati tehnoloških divova, kao što su Microsoft, Amazon i Alphabet, nova holding kompanija Googlea, prošle su sedmice oduševili ulagače, pa je tehnološki sektor bio među najvećim dobitnicima.
No, ako Appleovi rezultati razočaraju, moglo bi doći do promjene ‘igre’, kažu analitičari.
U dosadašnjem dijelu sezone objava kvartalnih poslovnih izvještaja američkih kompanija većina ih je ostvarila bolje rezultate nego što se očekivalo. Zbog toga su analitičari poboljšali procjene poslovanja, premda i dalje očekuju pad zarada.
Nakon što je oko 35 odsto kompanija iz sastava S&P 500 indeksa objavilo izvještaje, u novoj anketi Reutersa procjenjuje se da su u trećem tromjesečju zarade kompanija bile 2,8 odsto manje nego u istom lanjskom periodu, dok se još početkom prošle sedmice očekivao pad zarada za 4 odsto.
Slabost zarada i prihoda posljedica je visokog kursa dolara, što šteti poslovanju američkih multinacionalnih kompanija u inostranstvu, i slabosti potražnje zbog usporavanja rasta svjetske ekonomije.
Ulagači su oprezni i zbog toga što u utorak počinje dvodnevna sjednica čelnika američke centralne banke. Premda velika većina analitičara ne očekuje da će Fed povećati ključne kamate, zbog slabosti globalne ekonomije, poruke centralne banke mogle bi znatno uticati na smjer tržišta.
Nakon oštrog pada cijena akcija u trećem tromjesečju, od početka oktobra S&P 500 indeks ojačao je gotovo 8 odsto.
“To je snažan uspon, pa ne čudi što su ulagači oprezni i što je uslijedila konsolidacija tržišta”, kaže Rick Meckler, predsjednik fonda LibertyView Capital Management.
Na oprez ulagača ukazuje mršav obim trgovanja. Na američkim je berzama vlasnika juče zamijenila 6,1 milijarda akcija, dok prosječni obim u posljednjih 20 dana iznosi 7,3 milijarde.
I na evropskim se berzama juče trgovalo oprezno. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,42 odsto, na 6.417 bodova, a pariški CAC 0,54 odsto, na 4.897 bodova. Frankfurtski DAX ojačao je, pak, 0,06 odsto, na 10.801 bod. Hina