NJUJORK, Na Wall Streetu su u srijedu cijene akcija pale četvrti dan zaredom, jer ulagače zabrinjava usporavanje rasta globalne ekonomije, no skok cijena nafte pred kraj trgovanja ublažio je gubitke.
Dow Jones potonuo je 186 bodova ili 1,06 odsto, na 17.427 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 0,58 odsto, na 2.011 bodova, a Nasdaq indeks 0,48 odsto, na 4.639 bodova.
Ulagače je na oprez navela Svjetska banka, koja je smanjila procjenu rasta globalne ekonomije u ovoj godini s 3,4 na 3 odsto, ponajviše zbog slabosti japanske i ekonomije evrozone.
„Svjetska ekonomija pokreće samo jedan motor – SAD. A to nije sjajno za izglede za svjetsku ekonomiju“, kazao je Kaushik Basu, glavni ekonomista Svjetske banke.
Ulagače je pokolebao i podatak da je u decembru u SAD-u promet u trgovini na malo pao 0,9 odsto, najviše u posljednjih 11 mjeseci, što pokazuje da se rast najveće svjetske ekonomije usporava, nakon impresivnog 5-postotnog skoka u trećem tromjesečju.
Premda analitičari smatraju da se radi o privremenom padu i da će potrošnja Amerikanaca u januaru ponovo porasti, S&P indeks trgovačkog sektora pao je juče 0,8 odsto.
Još su više, 1 odsto, skliznule cijene akcija u rudarskom sektoru, što je posljedica pada cijene bakra, ključnog industrijskog metala, na najniže nivoe u pet i po godina, zbog strahovanja ulagača da će usporavanje rasta globalne ekonomije izazvati pad potražnje za sirovinama.
Najveća je gubitnica u tom sektoru bila akcija Freeport McMoran Copper & Golda, čija je cijena potonula gotovo 11 odsto, nakon što je već u utorak pala 7,5 odsto.
“S obzirom na oštar pad cijena nafte, bakra… otvaraju se pitanja o potražnji u svijetu i rastu globalne ekonomije”, kaže Michael James, direktor u kompaniji Wedbush Securities.
Oštro je juče, 1 odsto, pao i S&P indeks finansijskog sektora, nakon što su JPMorgan Chase i Wells Fargo objavili poslovne rezultate ostvarene u četvrtom lanjskom tromjesečju.
Pritom je cijena akcija najveće američke banke po imovini potonula 3,5, a Wells Farga 1,2 odsto.
“Kako je počela sezona objave kvartalnih poslovnih rezultata, puno je nervoze na tržištu. S obzirom da je raslo posljednjih šest godina, postavlja se pitanje hoće li ove godine tržište pasti”, kaže Michael James.
Prognoze rezultata kompanija u proteklom tromjesečju nisu impresivne. U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da su kompanije, čije su akcije sadržane u S&P 500 indeksu, u proteklom kvartalu ostvarile rast dobiti za 3,6 odsto u odnosu na isti period prethodne godine.
Još u anketi početkom oktobra analitičari su očekivali rast zarada za otprilike 11 odsto, no svoje su procjene oštro smanjili, ponajviše u energetskom sektoru zbog pada cijena nafte u posljednjih šest mjeseci za gotovo 60 odsto.
Ipak, juče je tržištu podršku pružio upravo energetski sektor, jer je S&P indeks tog sektora završio na dobitku 0,1 odsto, nakon početnog pada od 2,6 odsto.
Oporavak cijena akcija naftnih kompanija uslijedio je pred kraj trgovanja, zahvaljujući skoku cijena nafte na američkom tržištu za više od 5 odsto uoči isteka roka opcionim ugovorima. Uprkos jučerašnjem skoku, cijene ‘crnog zlata’ i dalje se kreću nedaleko najnižih nivoa u šest godina.
Upravo zbog pada cijena nafte, kao i naznaka usporavanja rasta najvećih svjetskih ekonomija, od 29. decembra, kada je dostigao rekordan nivo, S&P 500 indeks pao je 3,8 odsto. Juče je oslabio četvrti dan zaredom.
I na evropskim su berzama cijene akcija juče pale. Londonski FTSE indeks potonuo je 2,35 odsto, na 6.388 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 1,25 odsto, na 9.817 bodova, a pariški CAC 1,56 odsto, na 4.223 boda. Hina