NJUJORK, Na Wall Streetu su u ponedjeljak cijene akcija blago porasle, a trgovalo se oprezno zbog usporavanja rasta kineske ekonomije, pada cijena sirovina i slabijih nego što se očekivalo poslovnih izvještaja nekoliko kompanija.
Dow Jones ojačao je 14 bodova, ili 0,08 odsto, na 17.230 bodova, dok je S&P 500 porastao 0,03 odsto, na 2.033 boda, a Nasdaq indeks 0,38 odsto, na 4.905 bodova.
Rast indeksa ponajviše se zahvaljuje usponu cijena akcija tehnoloških i biotehnoloških kompanija, koje su posljednjih nedjelja bile pod pritiskom.
Tako je cijena akcija Intela porasla 1,7, a Applea 0,6 odsto. Međutim, tehnološki sektor mogao bi se u utorak naći pod pritiskom jer je nakon zatvaranja tržišta IBM izvijestio o slabijim nego što se očekivalo poslovnim rezultatima u proteklom tromjesečju, pa je cijena njegove akcije pala gotovo 5 odsto.
Za toliko je pala i cijena akcije Morgan Stanleya jer je ta banka izvijestila o padu dobiti drugi kvartal zaredom.
Pod pritiskom je juče bio i energetski sektor, koji je izgubio 1,9 odsto zbog pada cijena nafte za 2,9 odsto. Pritom je akcija Exxona pojeftinila 1,8, a Chevrona 1,4 odsto.
Pad cijena nafte i sirovina posljedica je strahovanja ulagača od slabljenja potražnje za sirovinama zbog usporavanja rasta kineske ekonomje, najvećeg svjetskog potrošača sirovina.
Juče je, naime, objavljeno da je kineski bruto domaći proizvod (BDP) u trećem tromjesečju porastao 6,9 odsto u odnosu na isti lanjski period.
Premda je to nešto bolji podatak od očekivanog 6,8-postotnog rasta u anketi Reutersa, to ipak predstavlja usporavanje stope rasta, sa 7 odsto u drugom tromjesečju.
“Cijene nafte su pod pritiskom, što je loše uticalo na energetski, rudarski i industrijski sektor, pa je zbog toga splasnuo entuzijazam ulagača. Nakon značajnog rasta cijena proteklih nedjelja, moguć je pritisak na cijene akcija”, kaže Mark Luschini, strateg u kompaniji Janney Montgomery Scott.
Na Wall Streetu su u posljednje tri sedmice cijene akcija porasle, ponajviše zahvaljujući uvjerenju ulagača da će američka centralna banka Fed odgoditi povećanje kamata do iduće godine, što znači da bi rekordno niska cijena novca još neko vrijeme mogla podržavati tržišta.
Prošlonedjeljni uspon cijena zahvaljuje se i solidnim kvartalnim poslovnim rezultatima američkih kompanija, zbog čega su analitičari blago smanjili procjene pada zarada kompanija.
Nakon prve sedmice sezone objava poslovnih izvještaja, analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da su kompanije iz sastava S&P 500 indeksa u trećem tromjesečju zabilježile pad dobiti od oko 4 odsto u odnosu na isti lanjski period, dok su još nedavno očekivali pad zarada za 4,8 odsto.
Na tržištu vlada oprez zbog toga što će ove sedmice više od 100 kompanija iz sastava S&P 500 indeksa objaviti poslovne izvještaje.
Među ostalima, tehnološki divovi, kao što su Microsoft, Google, Yahoo, Amazon.com, AT&T i Verizon Communication, industrijski lideri Boeing, Caterpillar i Coca-Cola, potom McDonald's, American Express…
Zbog visokog kursa dolara, što šteti poslovanju američkih multinacionalnih kompanija u inostranstvu, i slabosti potražnje u svijetu, očekuje se da će većina tih kompanija izvijestiti o slabijim rezultatima nego u istom periodu prošle godine.
Na oprez ulagača ukazuje mršav obim trgovanja. Na američkim je berzama vlasnika juče zamijenilo 6 milijardi akcija, dok prosječan dnevni obim u posljednjih 20 dana iznosi 7,3 milijarde.
I na evropskim se berzama juče trgovalo oprezno. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,40 odsto, na 6.352 boda, dok je frankfurtski DAX ojačao 0,59 odsto, na 10.164 boda, a pariški CAC 0,03 odsto, na 4.704 boda. Hina