NJUJORK, Na Wall Streetu su u srijedu cijene akcija snažno porasle, no time su samo uspjele smanjiti najveće kvartalne gubitke od 2011. godine.
Dow Jones skočio je juče 235 bodova, ili 1,47 odsto, na 16.284 boda, dok je S&P 500 porastao 1,91 odsto, na 1.920 bodova, a Nasdaq indeks 2,28 odsto, na 4.620 bodova.
Svih 10 sektora S&P 500 indeksa juče je dobilo na vrijednosti, a snažno je, 4,5 odsto, skočio i Nasdaq indeks biotehnološkog sektora.
No, time je samo smanjio gubitke u proteklih mjesec dana na 11,5 odsto. Taj je sektor već duže vrijeme pod pritiskom jer je Hillary Clinton, predsjednička kandidatkinja iz Demokratske stranke, objavila plan za kontrolu cijena specijalnih lijekova.
“Nije bilo nikakvih posebnih vijesti koje bi podstakle tržište. No, nakon oštrog pada cijena posljednjih sedmica, akcije su podcijenjene, pa su ovakvi skokovi razumljivi”, kaže Brian Fenske, trgovac u kompaniji ITG.
Na kraju tromjesečja investitori obično uljepšavaju svoje portfelje, a jučerašnjim skokom cijena akcija samo su smanjeni gubici u trećem kvartalu.
Dow Jones skliznuo je u protekla tri mjeseca 7,6 odsto, dok je S&P 500 izgubio 6,9, a Nasdaq indeks 7,4 odsto, što je njihov najveći kvartalni gubitak u posljednje četiri godine.
U većem dijelu proteklog tromjesečja tržište je bilo pod pritiskom zbog usporavanja rasta kineske ekonomije i neizvjesnosti po pitanju povećanja kamata Feda.
Juče objavljeni podaci pokazali su da je u američkom privatnom sektoru u septembru otvoreno više novih radnih mjesta nego što se očekivalo, što bi moglo značiti da će i službeni izvještaj o zapošljavanju u tom mjesecu, koji će biti objavljen u petak, nadmašiti očekivanja.
Analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da je u septembru broj zaposlenih povećan za 203.000, dok je mjesec dana prije u SAD-u otvoreno 173.000 novih radnih mjesta.
Budu li podaci bolji od očekivanja, to će ojačati špekulacija o povećanju kamata Feda do kraja godine. Budu li slabiji, to će podstaći nadu ulagača da će centralna banka prolongirati tu odluku do početka iduće godine.
“Umjesto da pokušavaju dokučiti kada će Fed povećati kamate, mislim da bi se ulagači trebali fokusirati na ekonomske pokazatelje i sezonu objava poslovnih izvještaja za treće tromjesečje”, kaže Fenske.
Sezona objava poslovnih izvještaja američkih kompanija za treće tromjesečje počinje iduće sedmice, a zbog niske cijene nafte, visokog kursa dolara i slabljenje potražnje u svijetu, dobit američkih kompanija mogla bi pasti po prvi put od globalne finansijske krize 2009. godine.
U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da je dobit kompanija iz sastava S&P 500 indeksa pala za 3,9 odsto u odnosu na isti lanjski period. Očekuje se, takođe, i pad prihoda kompanija, i to za 3,2 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Uprkos tome, analitičari su i dalje optimistični, pa u novoj anketi Reutersa procjenjuju da će S&P 500 indeks na kraju ove godine biti za otprilike 11 odsto viši u odnosu na trenutne nivoe.
I na evropskim su berzama cijene akcija juče porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 2,58 odsto, na 6.061 bod, dok je frankfurtski DAX skočio 2,22 odsto, na 9.660 bodova, a pariški CAC 2,57 odsto, na 4.455 bodova. Hina