NJUJORK, Na Wall Streetu su u ponedjeljak cijene akcija pale jer su ulagači nesigurni zbog neizvjesnih posljedica mogućeg bankrota Grčke, no rast zdravstvenog sektora ublažio je gubitke indeksa.
Dow Jones oslabio je 107 bodova, ili 0,60 odsto, na 17.791 bod, dok je S&P 500 skliznuo 0,46 odsto, na 2.084 boda, a Nasdaq indeks 0,42 odsto, na 5.029 bodova.
Nakon što je u nedjelju propao još jedan pokušaj dogovora Grčke i njenih kreditora o rješavanju dužničkih problema, Atini su preostale još samo dvije sedmice do mogućeg bankrota.
Krajem juna na naplatu joj stiže MMF-ov kredit od 1,6 milijardi evra, a kako sada stvari stoje Atina nema novca za isplatu te obaveze. Zbog toga su juče cijene akcija pale.
“Ulagači se pozicioniraju u skladu sa sve većom mogućnošću grčkog bankrota. Još niti jedna članica evrozone nije bankrotirala, stoga zaista ne znamo kakve su moguće posljedice”, kaže Paul Mendelsohn, strateg u kompaniji Windham Financial Services.
Grčkoj je neophodna nova rata finansijske pomoći od 7,2 milijarde evra, no zauzvrat evropski zvaničnici traže od Atine da provede reforme. Među ostalim, insistiraju na smanjenju penzija i povećanju poreza na dodatu vrijednost kako bi Grčka smanjila budžetski deficit, no Atina to odbija učiniti.
U četvrtak će o grčkim dužničkim problemima raspravljati ministri finansija evrozone i vjerovatno će morati donijeti teške političke odluke.
Grčka vlada i dalje poručuje da je spremna pregovarati, dok su zvaničnici Evropske unije nedavno izvijestili da su održali prvu službenu raspravu o najgorem mogućem scenariju.
I dok grčka dužnička drama pritišće tržište, pad indeksa juče je ublažio snažan rast cijena akcija u zdravstvenom sektoru, nakon napisa o mogućim preuzimanjima.
Tako je cijena akcije Cigne skočila gotovo 20 odsto, nakon vijesti da je uprava te kompanije odbila ponudu za preuzimanje od strane Anthema vrijednu 45 milijardi dolara.
Wall Street Journal piše, pak, kako UnitedHealth razmatra ponudu za Cignu ili Aetnu, pa je akcija Aetne poskupila 4,4 odsto.
“Sve te vijesti još su jedan indikator rasta značaja pregovaračke moći u zdravstvenom sektoru. Osiguravajuće kuće udružuju se kako bi imale veću snagu u pregovorima s bolnicama i farmaceutskim kompanijama”, kaže Peter Tuz, predsjednik kompanije Chase Investment Counsel.
Na tržištu vlada oprez i zbog predstojeće dvodnevne sjednice čelnika američke centralne banke, nakon koje će u srijedu predsjednica Feda Janet Yellen održati konferenciji za novinare.
Niko ne očekuje da će Fed već sada povećati kamatne stope, no prvo zaoštravanje monetarne politike nakon osam godina polagano se bliži.
Analitičari vjeruju da će Yellen ponoviti kako povećanje kamata zavisi o ekonomskim pokazateljima i da očekuje nastavak oporavka.
Zbog toga mnogi smatraju da će Fed kamate povećati u septembru, a to bi prekinulo dotok jeftinog novca na tržište akcija, koji je godinama podržavao rast cijena akcija.
Na oprez ulagača ukazuje mršav obim trgovanja. Na američkim je berzama vlasnika juče zamijenilo oko 5,8 milijardi akcija, dok prosječan dnevni obim od početka juna iznosi 6 milijardi.
I na evropskim su berzama cijene akcija juče pale. Londonski FTSE indeks skliznuo je 1,10 odsto, na 6.710 bodova, dok je frankfurtski DAX potonuo 1,89 odsto, na 10.984 boda, a pariški CAC 1,75 odsto, na 4.815 bodova. Hina