NJUJORK, Na Wall Streetu su u ponedjeljak cijene akcija pale peti dan zaredom jer je najoštriji pad kineskih berzi u osam godina podstakao strahovanja da će usporavanje rasta druge po veličini svjetske ekonomije naštetiti i kineskim trgovinskim partnerima.
Dow Jones oslabio je 127 bodova, ili 0,73 odsto, na 17.440 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 0,58 odsto, na 2.067 bodova, a Nasdaq indeks 0,96 odsto, na 5.039 bodova.
Loše raspoloženje na tržištu posljedica je pada cijena akcija u Kini za više od 8 odsto, što je njihov najveći dnevni pad u osam godina. Oštar pad cijena podsjetio je na nedavni slom kineskih tržišta, kada su se u samo tri sedmice cijene akcija strmoglavile više od 30 odsto.
Pad kineskih berzi izazvao je strahovanja od uticaja slabljenja druge po veličini svjetske ekonomije na njegove trgovinske partnere. Kako je Kina najveći svjetski potrošač sirovina, ulagači se plaše da će pasti i potražnja za njima. Zbog toga su cijene bakra, kao i Reutersov CRB indeks cijena najvažnijih sirovina pali na najniže nivoe u šest godina.
Premda su kineske vlasti uvele dosad nezabilježene mjere za stabilizaciju tržišta, niko nije siguran da će to dati rezultate.
“Teško je zaključiti šta će se dalje događati u Kini. Značajno usporavanje rasta tamošnje ekonomije uticalo bi ne samo na SAD nego i na ostale globalne igrače”, kaže Chuck Carlson, direktor u kompaniji Horizon Investment Services.
Najviše su juče na Wall Streetu pale cijene akcija u rudarskom i energetskom sektoru, što je posljedica pada cijena nafte i ostalih sirovina. Pritom je devet od 10 sektora izgubilo na vrijednosti.
Podršku tržištu ne pružaju ni kvartalni poslovni rezultati kompanija. Doduše, nešto su bolji od očekivanja analitičara, no procjene su postavljene vrlo nisko, pa kompanijama nije veći problem nadmašiti ih.
Tako analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da je dobit kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u drugom tromjesečju pala za 0,3 odsto u odnosu na isti lanjski period. Prihodi kompanija mogli bi, pak, pasti za 3,9 odsto, što bi bio njihov najveći pad od trećeg tromjesečja 2009.
“Valuacije zabrinjavaju. Nužan je rast prihoda kompanija, a to zasad izostaje”, kaže Randy Frederick, direktor u Charles Schwabu.
Slabost prihoda posljedica je ponajviše visokog kursa dolara, zbog čega kopne prihodi američkih multinacionalnih kompanija s inostranih tržišta.
Među najvećim gubitnicama bila je juče akcija Fiat Chryslera, s padom cijene za 4,8 odsto, nakon što je američki regulator kaznio tog italijanskog proizvođača automobila s rekordnih 105 miliona dolara zbog neefikasnog i neblagovremenog povlačenja neispravnih vozila s tržišta.
S druge strane, snažno je, 16 odsto, skočila cijena akcije Teve, nakon što je ta izraelska farmaceutska kompanija postigla dogovor o kupovini generičkog poslovanja irskog Allergana za 40,5 milijardi dolara i poručila da odustaje od preuzimanja američkog Mylana. Cijena akcije Mylana pala je više od 14 odsto.
I na evropskim su berzama cijene akcija juče oštro pale. Londonski FTSE indeks skliznuo je 1,13 odsto, na 6.505 bodova, dok je frankfurtski DAX potonuo 2,56 odsto, na 11.056 bodova, a pariški CAC 2,57 odsto, na 4.927 bodova. Hina