NJUJORK, Na Wall Streetu su u ponedjeljak cijene akcija oštro pale jer se ulagali povlače s tržišta zbog slabosti kineske ekonomije i neizvjesnosti u vezi povećanja kamata u SAD-u.
Dow Jones skliznuo je 1,92 odsto, na 16.001 bod, dok je S&P 500 potonuo 2,57 odsto, na 1.881 bod, a Nasdaq indeks 3,04 odsto, na 4.543 boda.
Pad indeksa posljedica je novih naznaka usporavanja rasta kineske ekonomije. U avgustu je dobit kineskog industrijskog sektora pala 8,8 odsto u odnosu na isti lanjski mjesec, što predstavlja nastavak negativnog trenda, s obzirom da je u septembru pad dobiti iznosio 2,9 odsto.
Ulagači se plaše da će slabost kineske ekonomije, najvećeg svjetskog potrošača sirovina, dodatno oslabiti potražnju za sirovinama, pa njihove cijene padaju.
Juče su cijene naftne na američkom tržištu skliznule 2 odsto, a pale su i cijene metala, pa su među najvećim gubitnicama bile akcije energetskog i rudarskog sektora.
Međutim, najviše je, 3,8 odsto, potonuo S&P indeks zdravstvenog sektora, što je ponajviše posljedica nastavka pritiska na biotehnološki sektor.
Nakon što je prošle sedmice izgubio 13 odsto, juče je Nasdaq indeks biotehnološkog sektora potonuo daljih 6 odsto, što je njegov najveći dnevni gubitak u posljednje četiri godine.
Taj je sektor pod pritiskom od kada je Hillary Clinton, predsjednička kandidatkinja iz Demokratske stranke, objavila plan kojim bi se zaustavilo divljanje cijena specijalnih lijekova.
“Zdravstveni sektor i Kina pogodili su tržište. U ovakvom se okruženju treba kloniti rizika, no nema mjesta gdje biste se mogli sakriti”, kaže Richard Weeks, direktor u kompaniji HighTower Advisors.
Ulagače muči i neizvjesnost u vezi kamatnih stopa američke centralne banke. Nedavno su čelnici odgodili povećanje ključnih kamatnih stopa zbog nesigurnosti u vezi situacije u globalnoj ekonomiji, posebno kineskoj.
No, posljednjih dana poručuju da je povećanje kamata ipak moguće do kraja godine, zavisno o ekonomskim pokazateljima. Juče je predsjednik Feda u New Yorku William Dudley nagovijestio da se taj potez može očekivati već u oktobru.
“Mnogi investitori smatraju da je Fed zbunjen. Stjerali su se u ugao govoreći da je povećanje kamata moguće do kraja godine, a ekonomija svakoga dana pokazuje sasvim suprotno”, kaže Mohannad Aama, direktor u kompaniji Beam Capital Management.
Juče objavljeni podaci pokazali su da je potrošnja Amerikanaca u avgustu porasla više nego što se očekivalo, što predstavlja argument za povećanje kamata.
S druge strane, pala je prodaja postojećih kuća, što pokazuje da nabujalo tržište nekretnina gubi na zamahu.
Na nesigurnost ulagača ukazuje skok VIX ‘indeksa straha’ Čikaške berze opcija za 17 odsto, na 27,6 bodova, najviši nivo u tri sedmice.
Na povlačenje ulagača s tržišta ukazuje, pak, iznadprosječan obim trgovanja. Na američkim su berzama vlasnika juče zamijenile 8,3 milijarde akcija, dok prosječan dnevni obim u posljednjih 20 dana iznosi 7,2 milijarde.
Nakon jučerašnjeg pada cijena akcija, S&P 500 indeksu prijeti najveći kvartalni gubitak od 2011. godine.
Od početka trećeg tromjesečja taj je indeks u minusu 8,8 odsto, dok je u odnosu na svoj rekordni nivo dostignut u maju na gubitku gotovo 12 odsto.
I na evropskim su berzama cijene akcija juče oštro pale. Londonski FTSE indeks skliznuo je 2,46 odsto, na 5.958 bodova, dok je frankfurtski DAX potonuo 2,12 odsto, na 9.483 boda, a pariški CAC 2,76 odsto, na 4.357 bodova. Hina