SARAJEVO, Kancelarija za razmatranje žalbi BiH primila je 1760 žalbi u oblasti javnih nabavki, a prisutna je stalna tendencija njihovog porasta – potvrdio je Amir Pilav iz ove kancelarije.
„Suočavamo se sa `eksplozijom` žalbi u oblasti javnih nabavki. Broj riješenih predmeta pokazuje da svake godine veliki broj žalbi bude uvažen, što znači da najveći dio žalbi nije neosnovan“, istakao je Pilav u Sarajevu, na konferenciji o korupciji u javnim nabavkama u BiH.
Cilj projekta “Jačanje prve `voč dog` funkcije o korupciji u javnim nabavkama”, koji provodi Udruženje građana “Tender”, bio je da doprinese jačim antikorupcijskim aktivnostima i procesima svih odgovornih u procesu javnih nabavki, jačanjem kapaciteta organizacija civilnog društva, povećanjem stepena radne efikasnosti i odgovornosti organa i institucija, kao i povećanjem stepena javne svijesti o stanju u ovom procesu.
Direktor USAID-a u BiH Alan Rid istakao je da se BiH suočava sa ozbiljnim izazovima i nedostatkom sredstava, zbog čega svi nivoi vlasti treba da osiguraju da svaka konvertibilna marka iz javnih resursa bude dobro utrošena i da javni resursi zaista stignu do ciljanih grupa.
On je rekao da u SAD praćenje javne potrošnje predstavlja jedan od glavnih načina da građani drže vlast odgovornim.
Rid je rekao da inicijativa Udruženja “Tender” direktno doprinosi razvoju BiH kao buduće članice EU i omogućava BiH da bolje ispunjava direktive EU o javnim nabavkama i najboljim praksama ostalih članica EU.
Generalni sekretar Udruženja “Tender” Željko Grujić rekao je da konferencija posvećana borbi protiv korupcije u javnim nabavkama ima za cilj da ukaže na manjkavosti i nedostatke u primjeni zakona i podzakonskih akata, kao i propuste i nezakonisti u radu relevantnih ključnih institucija.
“Oko 62 odsto ukupnih sredstava za nabavku usluga, robe i radova ugovoreno je netransparentno – putem direktnih sporazuma i pregovaračkih postupaka, bez objave, čime je BiH u svijetu po korupciji dovedena na sami vrh“, rekao je Grujić.
Prema njegovim riječima, u nacrtu novog zakona o antikorupciji još više se “otvaraju vrata” za rast korupcije.
Direktor Agencije za javne nabavke BiH Dženita Fočo kaže da je tendenciozan veliki dio materijala koje je pripremilo udruženje „Tender“, jer su paušalno ocijenili nacrt zakona koji treba da ide u parlamentarnu proceduru.
Ona je dodala da su u ovaj nacrt zakona ugrađene sve sugestije i primjedbe stranih eksperata koje im je prenijelo udruženje „Tender“.
Fočo je pojasnila da je Agencija za javne nabavke savjetodavno tijelo koje nema nikakve obaveze pa preduzima represivne mjere.
Konferencija je organizovana u okviru projekta koji finansiraju Evropska unija i Američka agencija za međunarodni razvoj /USAID/. Srna