TOKIO – Centralne banke Japana i Australije juče su ubrizgale nova sredstva na tržišta novca u sklopu nastojanja da obezbijede likvidnost i umire investitore zabrinute zbog krize na američkom hipotekarnom tržištu.
Centralna banka Japana “upumpala” je danas na tržište 800 milijardi jena, odnosno oko sedam milijardi dolara. Finansijskom “injekcijom” od 3,57 milijardi australijskih dolara ili oko 4,4 milijarde američkih dolara reagovala je Centralna banka Australije i to kupovinom uglavnom kratkoročnih hartija od vrijednosti, kao i dan ranije.
Vodeće centralne banke, uključujući japansku, američku Upravu za federalne rezerve (FED) i Evropsku centralnu banku, proteklih dana su već ulile milijarde dolara odnosno evra na tržišta strahujući od mogućih efekata krize u SAD na globalnu ekonomiju. FED je posljednjeg radnog dana prošle sedmice smanjila ključnu kamatu za pola procenta, na 5,75 odsto kako bi smirio investitore. Na tržištu se tumači da će taj potez djelovati samo privremeno. Nakon tog “kresanja” kamate, na globalnim tržištima akcija registrovan je oporavak, mada usporen, poslije znatnog skoka na kraju prethodne nedjelje.
Cijene japanskih akcija i juče su rasle i sredinom poslovanja su bile u plusu 1,41 odsto. Prethodnog dana indeks Nikkei 225 skočio je tri odsto što je najveći njegov dnevni uzlet od kraja juna prošle godine.
Istovremeno su u Šangaju cijene akcija skočile do rekordnih nivoa pošto su među investitorima nestale bojazni od povećanja lokalnih kamata. Šangajski kompozitni indeks završio je poslovanje u skoku od jedan odsto, na istorijskom maksimumu od 4.995,21 poen.
Cijene akcija na evropskim berzama juče su oslabile, prekinuvši svoj rast bilježen u protekla dva dana. Do podneva je londonski Ftse indeks oslabio 0,31 odsto, a frankfurtski DAX pao je za 0,64 odsto. Najveće gubitke bilježile su akcije finansijskih institucija, usljed obnovljenih zabrinutosti oko situacije na kreditnim tržištima i krize na američkom tržištu drugorazrednih hipotekarnih kredita.
Oporavak na Wall Streetu
Početak sedmice na Wall Streetu donio je rast cijena blue-chip akcija, pri čemu su najviše bile na dobitku akcije velikih industrijskih kompanija.
Njujorški Dow Jones indeks porastao je 0,3 odsto, S&P indeks blago je oslabio, za 0,03 odsto, a tehnološki Nasdaq ojačao je 0,14 procenata.
“Na Wall Streetu je trenutno velika podjela oko toga da li je tržište dosegnulo samo dno ili je tek riječ o kratkotrajnom tehničkom oporavku. Ipak, mislim da strah od implozije u finansijskom sektoru postupno nestaje”, rekao je Majkl Mec, glavni ulagač i strateg pri “Oppenheimer & Co”.