BEOGRAD, Na zelene pijace u Srbiji kao da je stiglo ljeto. Poslije hladnog talasa, tezge su ovih dana krcate domaćim i uvoznim voćem i povrćem.
U ponudi su zelena salata, paradajz, krastavac, patlidžan, ali s obzirom na to da stižu mahom iz inostranstva, cijene su im popriličlno visoke. Izbor na pijacama dodatno je obogatila i zimnica, posebno u većim gradovima Srbije. Tako se sada mogu kupiti i domaći kiseli kupus, krastavci, zeleni i kuvani paradajz ili pečena paprika.
Ovih dana na zelenim tržnicama najbogatija je ponuda kupusa, luka, šargarepe, praziluka. Cijene uglavnom miruju, ali prodavci se žale da su im pazari sve skromniji.
– Čitav dan stojim za tezgom i kući ponekad odnesem jedva hiljadu dinara – žali se Mirjana S. iz Vrčina. – Pazari su nešto bolji tokom vikenda, ali radnim danom je tuga. Nema kupaca, a i oni što pazare kupe minimalno. Vidim kako ljudi traže dvije mandarine. Tolika je nemaština.
Iz uvoza na pijace stižu patlidžan, tikvice, paradajz, spanać. Tezge sa ovim povrćem, međutim, kupci često zaobilaze, jer su im cijene paprene. Kilogram patlidžana košta od 200 do 250 dinara, koliko je i spanać. Za paradajz treba odvojiti od 120 do čak 200, a toliko prodavci traže i za tikvice.
Posebno je veliki izbor voća. Uz mandarine, pomorandže, limun, kivi ovih dana se nude i nar, jabuke, kruške, crno i bijelo grožđe, mušmule, dunje, japanske jabuke.
Srbija, inače, svake godine potroši na desetine miliona evra kupujući voće i povrće u inostranstvu. Zeleniš stiže sa svih strana svijeta, pa čak i iz Kine, Kazahstana, Kirgistana, Argentine, Južne Koreje.
Uvoz
Ove godine Srbija je najviše uvozila paradajz, lubenice, krastavac, papriku, crni luk i krompir. Podaci Ministarstva trgovine pokazuju da je 60 odsto uvoznog paradajza stiglo iz Makedonije, a ostatak iz Turske. Lubenice su na srpske pijace stizale iz Makedonije, Albanije i Grčke, a crni luk i krompir iz Holandije i Makedonije. Novosti