BANJALUKA, Štednja građana Republike Srpske sa tekućim računima na kraju prvog polugodišta ove godine iznosila je oko 1,7 milijardi maraka, što je za 14 odsto više u odnosu na isti period prošle godine, pokazali su preliminarni podaci republičke Agencije za bankarstvo.
“Stanovnici Srpske su u prvom polugodištu u bankama, bez tekućih računa, štedjeli 1,3 milijarde maraka, što je za 15 odsto više u odnosu na isti period lani”, ističu u Agenciji za bankarstvo.
Štednja stanovnika Srpske iz godine u godinu raste, a na kraju prošle godine iznosila je 1,2 milijarde maraka, prenosi “Glas Srpske”.
Član Upravnog odbora Udruženja banaka BiH Radovan Bojić kaže da je prvi razlog za povećanu štednju u bankama ekonomska kriza, pa ljudi sve više povjeravaju novac na čuvanje banci.
Rukovodilac Sekcije za bankarstvo Udruženja ekonomista Republike Srpske “Svot” Marko Đogo kaže da je pozitivno to što štednja u Srpskoj raste, ali da ipak iznos novca koji se čuva u bankama nije dovoljan sa bude obezbijeđen osnov za jeftinije kreditiranje.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Nadam se da je svima poznato da isplata plata, a u novije vrijeme sve više i penzija, ide preko tekućih računa jedne od poslovnih banaka(za plate koje idu iz budžeta ovaj način je obavezan).Može li se i ta suma podvesti pod “štednju”? Ako ja uvijek na računu na koji mi se uplaćuje plata imam određenu svotu novca i podižem samo onoliko koliko mi treba koji mjesec, e to već ne može biti štednja. Provjerite koliko je novca oročeno, pa izađite sa tačnim podatkom.
Kapitalizam karakterišu investicioni fondovi, akcionarstvo i štednja. kroz prvo, bogati kapitalisti višak novca preusmjeravaju u svjetska preduzeća, banke i sl., odnosno na taj način kupuju imovinu država u tranziciji, njihova prirodna bogatstva i slično, kao i konkurentne kompanije da bi kasnijom prodajom i gašenjem istih primarne imale monopol, akcionarstvo je drugi oblik ulaganja, odnosno oplođavanja kapitala sa velikim rizikom, dok je štednja način na koji se višak kapitala u novcu čuva jer ne postoji ideja, želja ili sl. da se uloži u neku od prve dvije mogućnosti. Kod nas je situacija drugačija, nekih 5-6% stanovništva koje ima višak novca, a već je pokupovalo vile po Beogradu, vikendice na Krupi na Vrbasu i sl., te stanove u BL, Beču, Londonu,itd. za investiranjem nemaju potrbe jer je ionako sve javno u stvari njihovo privatno, a i stanje u državi nije povoljno za privatne investicicje, jedan manji procenat štedi zbog djece, odnosno za njih, jedan dio pretpostavljam otpada na staru deviznu štendju, to i nije mali procenat, ako je uključena, ostalo je plata,penzija ili drugi oblik naknade, a toliko je visok jer su u ovo doba godine i prilivi iz inostranstva veći, a i izvještaj je pravljen, očigledno u periodu kad su isplaćene plate i penzije.