ŠANGAJ, Na berzi u Šangaju trgovanje je u ponedjeljak, prvog radnog dana ove godine, prekinuto jer su cijene akcija potonule 7 odsto zbog loših ekonomskih pokazatelja i slabljenja juana.
Trgovanje na berzi prvo je automatski zaustavljeno na 15 minuta, nakon što su cijene akcija pale 5 odsto. Takvo automatsko zaustavljanje trgovanja uvedeno je nedavno po novom sistemu koji bi trebao spriječiti veću nestabilnost tržišta.
Međutim, kako je u obnovljenom trgovanju nastavljen pad cijena, regulatorne vlasti sasvim su prekinule trgovanje oko 90 minuta prije službenog zatvaranja tržišta.
“Pad cijena akcija naveo je ulagače na prodaju, a automatsko prekidanje trgovanja čini se da je samo povećalo paniku jer je likvidnost iznenada splasnula. To je nešto što dosad nismo iskusili. Bio je to stampedo”, kaže Gu Yongtao, strateg u kompaniji Cinda Securities.
U Hong Kongu su, pak, cijene akcija pale 3 odsto.
Loš početak godine na kineskim berzama posljedica je novih naznaka usporavanja rasta ekonomije.
Prema izvještaju kompanije Markit, PMI indeks proizvodne aktivnosti u Kini pao je u decembru 10. mjesec zaredom, i to sa 48,6 na 48,2 boda, znatno ispod očekivanja analitičara i duboko ispod nivoa od 50 bodova, koja dijeli jačanje od slabljenja aktivnosti.
To pokazuje da su nade u zaokret trendova u drugoj po veličini svjetskoj ekonomiji preuranjene.
“Podsticajne mjere vlasti usporavaju negativne trendove, no Kina mora uravnotežiti potrebe za podsticajima s realnošću prema kojoj dugovi rastu. To će i u 2016. ograničavati mogućnost podsticaja, a to najavljuje dalje usporavanje rasta ekonomije”, kaže Ross Koesterich, direktor u BlackRocku.
Analitičari ING-a, pak, u osvrtu na novi izvještaj o PMI indeks poručuju da ove godine očekuju usporavanje rasta kineskog bruto domaćeg proizvoda na 6,5 odsto.
Ulagači su jutros zabrinuti i zbog toga što je kineska centralna banka fiksirala kurs juana prema dolaru na najnižem nivou u četiri i po godine.
Prošle je godine juan oslabio rekordnih 4,7 odsto, a mogućnost daljeg slabljenja kineske valute, što bi vlasti mogle učiniti kako bi podstakle izvoz, jedan je od rizika, kažu analitičari, koji će prijetiti tržištima u cijeloj godini.
“Spekuliše se kako Kina želi spustiti kurs juana znatno niže. Međutim, na početku godine trgovanje je često čudno. Vidjećemo hoće li se to nastaviti”, kazao je Reutersu trgovac iz jedne japanske banke. Hina