BEOGRAD, Na računu Fonda za restituciju Vlade Srbije trenutno ima oko 100 miliona evra, rečeno je agenciji Beta u Ministarstvu finansija Srbije.
Kako je navedeno, na računu Fonda ima 38,8 miliona evra, 14,6 miliona dolara i 5,3 milijarde dinara (oko 50 miliona evra).
U Fond se uplaćuje novac od privatizacije, i to po pet odsto od prodaje svakog društvenog preduzeća, kao i polovina sume prikupljene naplatom naknade od zamjene prava korišćenja zemljišta u pravo svojine.
Prema podacima Agencije za privatizaciju Srbije, u Srbiji je po osnovu privatizacije od 2001. godine do kraja 2010. ukupno prihodovano oko 2,6 milijardi evra. Uredba o konverziji prava korišćenja zemljišta usvojena je sredinom prošle godine tako da Fond za restituciji po tom osnovu nije imao značajnije uplate.
Građane koji traže da im se vrati oduzeta imovina, kako je Beti rekao koordinator Mreže za restituciju Mile Antić, ne zanima koliko se novca nalazi na Računu fonda za restituciju, već koliko ima državne imovine u Srbiji.
“Država je i dalje najveći vlasnik imovine u Srbiji i mogla bi samo djelom te imovine da obešteti sve bivše vlasnike”, ocijenio je Antić.
U Ministartvu finansija Srbije zbog kadrovskih promjena nisu mogli da odgovore na pitanje kako se raspolaže imovinom Fonda za restituciju i da li je ona umanjena imajući u vidu promjene vrijednosti dinara.
Prema Akcionom planu za brže sticanje statusa kandidata za članstvo u Evropskoj uniji, koji je 29. decembra 2010. godine usvojila Vlada Srbije, zakon o restituciji bi trebalo da bude usvojen do juna 2011. godine.
Ustavni sud bi trebalo do kraja marta da razmatra zahtjev za ocjenu ustavnosti Zakona o vraćanju imovine crkvama i vjerskim zajednicama u Srbiji, a od odluke suda će zavisiti kako će biti obeštećeni vlasnici oduzete imovine.
Zakon o vraćanju imovine crkvama i vjerskim zajednicama koji je usvojen 2006. godine, propisuje prioritet naturalne restitucije. To znači da se oduzeta imovina vraća, po pravilu, u naturalnom obliku ili da se naknađuje drugom odgovarajućom imovinom ako naturalni oblik nije moguć, a da se tržišna novčana naknada isplaćuje samo ako prethodne dvije varijante nisu moguće.
Bivši državni sekretar u Ministarstvu finansija Srbije Slobodan Ilić, koji je bio na čelu radne grupu koja priprema prijedlog zakona o vraćanju imovine, najavljivao je da će se, u slučaju da Ustavni sud Srbije ocijeni da je Zakon o vraćanju imovine crkvama i vjerskim zajednicama ustavan, i u obeštećenju bivših vlasnika biti primenjana ta tri modela restitucije.
On je rekao i da će se, ukoliko mišljenje Ustavnog suda Srbije bude da taj zakon nije u skladu sa Ustavom, vjerovatno biti primjenjen model finansijskog obeštećenja, ali u određenom procentu procjenjene vrijednosti oduzete imovine.
Predstavnici uduženja građana koji potražuju imovinu tvrde da se oko 90 odsto oduzete imovine može vratiti u naturalnom obliku, jer se uglavnom potražuje zemljište. Beta