NJUJORK, Odjeća, nakit, komadi namještaja, pisma i dokumenta slavnih samo su neki od predmeta koji pronalaze kupce na aukcijama širom svijeta.
Njihove cijene dostižu vrtoglave cifre, pa je, na primjer, haljina koju je nosila princeza Dajana kada je plesala sa Džonom Travoltom na svečanoj večeri u Bijeloj kući prodata na aukciji za 240.000 funti anonimnom ponuđaču. Dugačka baršunasta tamnoplava haljina otvorenih ramena, koju je dizajnirao Viktor Edelštajn, privukla je pažnju javnosti kada je pokojna princeza u njoj zaplesala na podijumu u Bijeloj kući sa holivudskom zvijezdom. Slavni ples dogodio se za vrijeme Dajanine posjete SAD 1985. godine.
Haljine
Ova haljina je, inače, bila najatraktivniji predmet na aukciji deset Dajaninih haljina aukcijske kuće Keri Tejlor u Londonu. Tejlorova je izjavila da je haljinu kupio “britanski gospodin koji je rekao da je želi kako bi iznenadio i razveselio svoju suprugu”. Cijela kolekcija haljina prodata je za ukupno 862.800 funti, a ponude su stizale čak iz Australije i SAD. Tejlor je rekla da je posebno zadovoljna što je dvije haljine kupio jedan “važan” britanski muzej.
Kolekcija haljina koje je nosila filmska zvijezda Odri Hepbern dostigla je na aukciji cijenu od 462.207 dolara. Na toj aukciji bilo je izloženo više od 40 odjevnih predmeta iz njene garderobe, među kojima su i haljine koje je nosila u filmovima, a organizatori su aukciju opisali kao “nešto što se nikada više neće ponoviti”.
Najveću cijenu od 102.681 dolara dostigla je “Živanšijeva” koktel haljina koju je Odri nosila u filmu “How to Steal a Million” iz 1966. godine. “Živanši” je dizajner koji se u najvećem broju slučajeva povezuje sa Odri.
Automobili i naočare
Da kolekcionari uistinu kupuju sve i svašta pokazuje i to da je pramen kose pokojnog kralja rokenrola Elvisa Prislija prodat 2002, a cijena je dostigla 115.000 dolara. Njegova imovina često je na aukcijama.
Tako je njegov “kadilak” bio jedan od stotinu predmeta poznatih koji su se prošlog mjeseca našli na aukciji u Kaliforniji. Tu su se, između ostalog, našli i stari kamionet Stiva Mekvina i naočare za sunce sa dioptrijom koje je nosio Džon Lenon.
Aukcijska kuća “Mekum”, specijalizovana za prodaju kolekcionarskih automobila, saopštila je da je glavna “zvijezda” aukcije bio Elvisov “kadilak” iz 1972. godine. Kralj rokenrola je taj automobil vozio od 1972. pa do svoje smrti 1977. godine. Automobil je bio garažiran u kući Elvisovog menadžera, pukovnika Toma Parkera, a potom u hotelu “Hilton” u Las Vegasu. Kasnije je poslat u Grejslend da bi 1999. godine bio prodat na aukciji sa drugim Elvisovim stvarima.
Na prodaju su ponuđeni i “Ševroletov” kamionet i dva motora Stiva Mekvina, ali i motor čiji je vlasnik bio Denis Hoper i automobili Frenka Sinatre, Ringo Stara i Bet Dejvis. Među drugim Elvisovim predmetima na aukciji su bili i njegova vojna knjižica, kao i papiri za otpust i rijetke fotografije. Takođe, na aukciji su i Lenonove “avijatičarke” iz sedamdesetih godina prošlog vijeka, kolekcija Džona Hagnera u kojoj se nalazi kostim Kapetana Amerike iz 1944. godine i bič korišćen u filmu “Indijana Džons i posljednji krstaš”, predmeti Džona Vejna, Merilin Monro, Džeka Nikolsona, Hantera S. Tompsona, Džimija Stjuarda, Džina Kelija, Berta Rejnoldsa.
Predmeti Liz Tejlor
Kolekcija ličnih predmeta holivudske dive Elizabet Tejlor, uključujući nakit, koktel haljine i scenske kostime, biće ponuđena na jesen ove godine na aukciji. Riječ je o kolekciji koja je vlasništvo bivšeg Tejlorinog saradnika, a biće izložena u Irskoj prije nego što se 12. oktobra nađe na licitaciji u Los Anđelesu.
Očekuje se da najveću pažnju aukcionara privuče komplet minđuša i ogrlice od 18-karatnog zlata i dragog kamenja, koji se procjenjuje na 10.000 do 15.000 dolara. Na aukciji će se naći i ukras za glavu u obliku sokola koji je Tejlor nosila u filmu “Kleopatra” iz 1963. tokom čijeg snimanja je započela vezu sa Ričardom Bartonom. Raskošni ukras, koji je pomogao da film dobije “Oskara” za najbolju kostimografiju, mogao bi da dostigne cijenu od 2.000 do 3.000 dolara.
Haljina na bretele i bolerom, južnoafričkog modnog dizajnera Krisa Levina, koju je glumica nosila na proslavi Bartonovog 50. rođendana 1972. u Londonu, biće ponuđena za 3.000 dolara.
Od interesantnijih predmeta je i drveni sanduk sa toaletnim priborom od stakla i sedefa, koji je pripadao Tejlorinoj majci, pozorišnoj glumici Sari Sotern, a koji se procjenjuje na 6.000 do 8.000 dolara.
Rendgenski snimak, štap, rukavica…
Rendgenski snimak grudnog koša slavne glumice Merilin Monro, na kom se vide i obrisi njenih grudi, prodat je nedavno za 45.000 dolara, mada je bio procijenjen na 3.000 dolara. Komplet od tri snimka načinjen je u jednoj bolnici 1954. godine.
Stolica na kojoj je posljednji put slavna diva pozirala fotografima prodata je za 35.000 dolara. Na istoj aukciji u Las Vegasu prodat je i par minđuša koje je u filmu “Titanik” nosila Kejt Vinslet i koje su dostigle cijenu od 25.000 dolara.
I štap i šešir poznate holivudske zvijezde nijemog filma Čarlija Čaplina uspješno su prodati na aukciji. Kako je saopštila aukcijska kuća “Bonams” iz Los Anđelesa, štap i šešir slavnog komičara prodati su za 62.500 dolara. Štap i šešir glumac je nosio u filmovima “Mala skitnica”, “Svjetlost velegrada” i “Moderna vremena”, a niko ne zna koliko je tačno sačuvano Čaplinovih šešira i štapova.
Među drugim predmetima koji su prodati na ovoj holivudskoj aukciji našlo se i pismo Džona Lenona sa crtežom njega i Joko Ono – nagih. Pismo je dostiglo cijenu od 25.000 dolara.
Slikarske četke sa kojima je radio Fransis Bejkon prodaju se na aukciji u Londonu po cijeni od 20.000 do 25.000 funti. Irski slikar je osam kistova u staroj konzervi hrane umazanoj bojama poklonio umjetniku Klajvu Barkeru 1978. godine. Aukcija neobičnih predmeta, na kojoj će biti ponuđene i Bejkonove slikarske četke, biće održana 5. septembra. Osim toga, zainteresovani će moći da kupe i drvenog konja za ljuljanje veličine kuće, mašinu za letenje iz Spilbergovog filma, punjenog noja ili lobanju dinosaurusa triceratopsa procijenjenu na 150.000 do 250.000 funti. Bejkonove slike na aukcijama su se prodavale i za 86 miliona dolara.
Na aukciji ličnih stvari pokojnog “kralja popa” Majkla Džeksona, održanoj u Kini, postignuta je zarada koja premašuje milion dolara. Među ponuđenim predmetima bila je košarkaška lopta sa potpisima pjevača i košarkaške legende Majkla Džordana, koju je kupac platio 245.000 dolara. Jedan ponuđač je putem interneta dao 180.000 dolara za crnu rukavicu ukrašenu kristalima, koju je pjevač nosio dok je snimao promotivni video-materijal za album “HIStory” iz 1995.
Umjetnička djela, namještaj i predmeti koji su pripadali američkom komičaru Bobu Houpu, uključujući i predsjedničke knjige i fotografije, biće prodati na aukciji koja će uživo biti prenošena putem interneta idućeg mjeseca, saopštila je aukcijska kuća “Džulijens”.
Houp, čija je karijera u vodvilju, na radiju, filmu i televiziji trajala šest decenija, preminuo je u 100. godini 2003. Prihodi sa aukcije, koja će biti održana 20. i 21. septembra, i za koje se procjenjuje da bi mogli da dostignu milion dolara, namijenjeni su Bob i Dolores Houp humanitarnoj fondaciji.
Robot
Ljubitelji naučne fantastike sa nešto dubljim džepom moći će sljedećeg mjeseca na aukciji u Londonu kupiti velikog robota iz pedesetih godina prošlog vijeka. Očekuje se da robot po imenu Sajgan dostigne cijenu od 12.000 funti. Težak pola tone automat, koji pomalo podsjeća na Limenog iz “Čarobnjaka iz Oza”, sagrađen je 1957. u Italiji, a sljedeće godine je predstavljen u Londonu gdje je oduševio velike i male. Sajgan je snažna mašina koja svojim šakama može da zdrobi limenku, a opremljen je i kamerom pomoću koje operater kontroliše njegove pokrete.
Detroit
Poznata aukcijska kuća “Kristi” saopštila je da ih je grad Detroit unajmio da procijene kolekciju Detroitskog instituta umjetnosti (DIA) kako bi na taj način ovaj američki grad možda platio dio duga od 18 milijardi dolara zbog čega je u julu proglasio stečaj.
U saopštenju “Kristija” navedeno je da će aukcijska kuća savjetovati gradske oce kako da dobiju novac za umjetnička djela, a da ih ipak ne prodaju.
Moguća prodaja umjetničkih djela iz kolekcije od 60.000 artefakata izazvala je žestoke kritike. Glas Srpske