ATINA, Od oko šest hiljada otoka u Jonskom i Egejskom moru, od kojih je samo 227 naseljeno, 60 je u privatnom vlasništvu pojedinaca, kompanija i raznih grupacija.
O tome nema prave evidencije pa je moguće i da je pravo stanje stvari drugačije, piše srbijanski list Politika.
Trenutačno je dvadesetak grčkih otoka službeno na prodaju, registrovanih na internet stranicama. Po riječima međunarodnog brokera sa sjedištem u Hamburgu, koji je do sada posredovao u prodaji oko dvije hiljade otoka širom svijeta, Grčka je trenutačno prva na prodajnoj top listi u Evropi.
Otok Sveti Atanasios u Korintskom zaljevu veličine 10 kvadratnih metara prodaje se za 1,2 miliona evra, a Sveti Joanis u Saronskom zaljevu površine 3,03 kvadratna kilometra je na prodaju prema dogovoru.
Kada je riječ o izgradnji i korištenju grčkih otoka njihove buduće vlasnike očekuju administrativni problemi.
“Mnogi zainteresovani kupci su odustali jer iako nema čvrste kontrole i potpune evidencije, treba dobiti oko tridesetak dozvola za izgradnju što u Grčkoj traje godinama“, kaže međunarodni broker. Ali naglašava i da su ti otoci i dalje najinteresantnija evropska ponuda za bogate kupce iz svijeta.
Drugi faktor koji je kočnica za kupovinu otoka jesu ograničenja koja dolaze iz ministarstava obrane, kulture i razvoja. Potrebno je dokazati da na otocima nema arheoloških nalazišta, a strancima je zabranjena kupovina otoka koji se nalaze blizu granice sa Turskom.
Ministarstvo ekonomije i ministarstvo za razvoj čvrsto su odlučili evidentirati i uvesti red u prodaju otoka kao bi se znalo šta kome pripada. Osnovna namjera je da se mnogobrojni nenaseljeni grčki otoci ubuduće koriste za izgradnju vjetroelektrana.