BANJALUKA, Republičkoj inspekciji rada i zaštite na radu u prvih šest mjeseci ove godine obratilo se oko 30 trudnica, a najviše pritužbi odnosilo se na otkaz ugovora o radu, uskraćivanje prava na platu ili naknadu plate.
Potvrdila je to Radmila Puzić, glavni republički inspektor rada i zaštite na radu, navodeći da su trudnice koje su im se obratile bile zaposlene u različitim djelatnostima.
“Nakon izvršenog inspekcijskog nadzora u slučajevima u kojima su konstatovane povrede nekog prava koje pripada porodilji inspektori su rješenjem nalagali poslodavcu da otkloni iste”, kazala je Puzićeva i dodala da su poslodavci u većini slučajeva postupali po rješenjima.
Tridesetogodišnja žena iz Banjaluke koja je željela da ostane anonimna potvrdila nam je da je na samom početku trudnoće ostala bez posla.
“Ne želim da otkrivam ime poslodavca, ali se iskreno nadam da će Inspekcija rada riješiti ovaj problem u moju korist. Kada sam bila u trećem mjesecu trudnoće morala sam mirovati jer je bila rizična trudnoća i nisam mogla ići na posao. Uskoro mi je poslodavac dao otkaz. Slučaj sam prijavila”, kazala je ona.
Takođe, nezvanično saznajemo da se u nekim privatnim radnjama i preduzećima potpisuju ugovori pri zaposlenju da ukoliko radnica ostane trudna sama mora da da otkaz, a bilo je navodno i ugovora da radnica ne smije dvije godine ostati trudna.
Prema podacima Inspektorata RS, u prošloj godini imali su dvadesetak zahtjeva trudnica zbog povređivanja njihovih prava, što znači da je ove godine takva problematika u porastu.
“Za vrijeme korištenja porodiljskog odsustva žena ima pravo na naknadu plate u visini prosječne plate koju je ostvarila u toku posljednja tri mjeseca prije početka porodiljskog odsustva i ta naknada treba da se usklađuje s rastom plata u Republici Srpskoj”, istakla je Puzićeva i dodala da se naknade plata ostvaruju na teret Javnog fonda za dječju zaštitu RS.
Prema njenim riječima, na osnovu nalaza i preporuke nadležnog doktora medicine, žena za vrijeme trudnoće i dok doji dijete može biti privremeno raspoređena na druge poslove ako je to u interesu očuvanja njenog zdravlja ili zdravlja djeteta.
“Zakon o radu RS propisuje kaznu u iznosu od 2.000 do 15.000 KM ako poslodavac ne omogući zaposlenoj ženi da koristi prava u vezi s trudnoćom, porođajem i materinstvom. Prema Zakonu o inspekcijama RS, ukoliko poslodavac ne postupi po rješenju kazne za pravna lica iznose od 2.000 do 15.000 KM, za odgovorno lice u pravnom od 500 do 3.000 KM, a za preduzetnike od 600 do 1.500 KM”, istakla je Puzićeva.
Ranka Mišić, predsjednik Saveza sindikata RS, rekla je da u posljednje vrijeme sve više trudnica ostaje bez posla, iako je u Zakonu o radu jasno precizirano da su one zaštićene.
“U toku je vođenje pet-šest sporova na sudu jer su trudnice ostale bez posla”, kazala je Mišićeva.
Branka Šljivar, portparol Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite RS, potvrdila je da su prava trudnica i djeca posebno zaštićena Zakonom o zaštiti na radu.
“Poslodavac ni u kom slučajnu ne smije otpustiti trudnicu s radnog mjesta zato što je trudna. Trudnica može ostati bez posla samo ukoliko poslodavac zatvara firmu i iz nekih razloga ne može nastaviti poslovanje”, istakla je Šljivareva.
Prema njenim riječima, svi poslodavci koji imaju zaposlenu trudnicu u firmi treba da budu srećni i da imaju u vidu da nam je natalitet nizak.
Zdravko Ostojić, predsjednik Udruženja poslodavaca RS, takođe je istakao da poslodavci Srpske treba da poštuju zakon.
“Veoma je nehumano otpustiti trudnicu s radnog mjesta i onaj ko to učini treba da snosi posljedice”, kazao je Ostojić.Nezavisne novine
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Isti slučaj sam imao kada je moja supruga ostala trudna. Poslodavcu je bilo mnogo da isplaćuje 145.00 KM pa je zatezao sa isplatom. Nakon našeg 4.odlaska u Inspekciju rada i na naš pismeni zahtjev inspekcija je izašla na teren i natjerala poslodavca da ispoštuje sve svoje obaveze.Napominjem da je supruga poslije povratka sa porodiljskog odsustva dobila otkaz.
Poslodavac je inače ugledan prijedorski stomatolog a legendarna je izjava njegove supruge ” Sve imam u životu samo mi fali jahta !” Množite se Srbi a djeca će jesti kamenje.
radim vec godinu ipo imam ugovor do kraja ove godine 2009.a zatrudnila sam termin mi je 9.2.2010 dosla sam na bolovanje i interesujeme dali moze mi dati otkaz poslodavac il mora mi produzit ugovor. koja su moja prava? molim vas ako neko zna da mi odgovori.
radim dve i po god.ugovor mi je na neodredjeno,od juna sam na bolovanju i od tada nisam primila nijednu platu.isp.rada je utvrdila nepravilnosti,izdala nalog poreskoj za blokiranje racuna,pa cekam sta dalje,ali imam osjecaj da je to sve iz supljeg u prazno,i da nikada necu ostvariti svoje pravo!nije ni cudo sto nas je sve manje!!!!