SARAJEVO, Vlada Federacije BiH odlučila je juče da bude potpisan aneks ugovora kojim se “Krivaji 1884” iz Zavidovića omogućava nabavka dijela sirovina na slobodnom tržištu čime bi trebalo da bude riješen dio problema ove firme zbog kojih je njen većinski vlasnik najavio obustavljanje proizvodnje.
Prema aneksu ugovora o zajedničkom ulaganju, na slobodnom tržištu biće nabavljeno 2.000 kubika koje je “Krivaji 1884” trebalo da isporučuje Šumsko-privredno društvo (ŠPD) Srednjobosanskog kantona, koje nije isporučilo niti kubik oblovine. Za tu namjenu Vlada će, kako je ranije definisano, sufinansirati 25 odsto od pune cijene sirovine, ali će sredstva ići direktno “Krivaji 1884”.
S obzirom na to da ŠPD Zeničko-dobojskog kantona (ZDK) ne isporučuje “Krivaji 1884” ugovorenu količinu sirovina, Vlada je odlučila da produži prvobitni rok od šest godina tokom kojih je ovo društvo zavidovićkom preduzeću trebalo mjesečno da dostavlja 5.600 kubika drvnih sortimenata. Stipo Buljan, sekretar Ministarstva energije, rudarstva i industrije FBiH, kazao je da predstavnici ŠPD ZDK treba da se izjasne koliko mjesečno mogu isporučivati drvnih sortimenata “Krivaji 1884”.
Ismet Mujanović, direktor “Krivaje 1884” i suvlasnik njenog većinskog vlasnika “Ferimpexa” iz Zavidovića, rekao je da su spremni da prihvate ponuđeno rješenje, koje predstavlja korak ka rješavanju krize, te da će aneks ugovora uskoro biti potpisan. Sa druge strane, traži garanciju da će “Krivaji 1884” biti isporučena ona količina oblovine koju budu dogovorili sa ŠPD ZDK.
“Tražimo da neko stoji iza toga, da se u ugovor stavi klauzula obeštećenja. Ovo je korak ka rješavanju problema, ali nije dovoljno da ‘Ferimpex’ povuče odluku o izlasku iz zajedničkog projekta s Vladom FBiH. Moramo dogovoriti s Vladom kako da izdržimo do sudske registracije ‘Krivaje 1884’. Registracija neće biti završena za dva i po do tri mjeseca, a bez nje nema pristupa bankarskim i obrtnim sredstvima”, dodao je Mujanović.
On je u petak najavio da se “Ferimpex” povlači iz “Krivaje 1884”, osnovane krajem 2008. godine zajedničkim ulaganjem Vladom FBiH, koja je vlasnik stare “Krivaje”, jer još nisu registrovani u sudu i nemaju dovoljne količine sirovina. Mujanović je tada izjavio da će 1. februara proizvodnja biti zaustavljena, čime bi bila ugrožena egzistencija 1.900 radnika “Krivaje 1884”.
Proizvodnja juče, međutim, nije bila potpuno prekinuta, a Mujanović je kazao da će tokom ovog mjeseca pozivati na posao onoliko ljudi koliko bude potrebno da završe ugovorene poslove kako bi isplatili plate za decembar i januar, te za februar dijelu radnika koji budu radili taj mjesec.
Vahid Hećo, ministar energije, rudarstva i industrije FBiH, istakao je da “Krivaja 1884” mora biti spasena, jer je u pitanju sudbina 1.900 radnika, te da se nada da će prestati igre u vezi sa sudskom registracijom. On je optužio sud u Zenici da je bio pristrasan kada je tri puta poništio registraciju “Krivaje 1884”. Dodao je da će nakon registracije nove firme nastaviti rješavati pitanje potraživanja 172 bivša radnika “Krivaje”, koji nisu prešli u “Krivaju 1884”, jer nisu željeli da se odreknu sudskih presuda na osnovu kojih je firma dužna da im isplati zaostale plate. Nezavisne novine