ATINA, Grčka ima rezerve prirodnog gasa vrijedne 600 milijardi dolara, što bi, ako se potvrdi kao tačno i definitivno, moglo da znači potpuni finansijski preokret za Atinu, navodi se u studiji “Dojče banke”.
Prema ovim procjenama, kod obala Krita ispod mora nalaze se rezerve od 3,5 triliona metara kubnih prirodnog gasa, što je ekvivalent šestogodišnjoj potrošnji gasa EU, objavio je magazin “Juromani”.
Jedna norveška kompanija već je pokrenula geološko istraživanje na toj lokaciji i objaviće rezultate sredinom 2013. godine.
Ovo je ogromna količina gasa, i ukoliko se ispostavi kao tačno, to će zasigurno pomoći da se smanji račun Grcima za uvoz energenata /oko pet odsto bruto društvenog proizvoda/.
Štaviše, ako se ispostavi tačna procijenjena vrijednost od 600 milijardi dolara, to će biti velika finansijska injekcija za Grčku ogrezlu u dugovima.
Mark Vol, ekonomista “Dojče banke” u Londonu, rekao je u izvještaju da će, ako se ova procjena o rezervama prirodnog gasa ispostavi kao tačna, to biti veoma značajno za Grčku.
“U svjetlu velike dužničke krize, otkriće prirodnih resursa moglo bi da znači potpuni preokret za Atinu i njene dugove”, rekao je Vol, dodajući da treba, ipak, biti oprezan kada se radi o količini rezervi i mogućnostima i vremenu neophodnom za eksploataciju i izvlačenje.
On je istakao da, ako se rezerve potvrde, one sigurno neće riješiti problem Grčke u narednih nekoliko godina.
Činjenica je da Grčka ima veliki podzemni teren ispod površine Sredozemnog mora i nekoliko zemalja regiona otkrilo je i već eksploatiše podvodne prirodne resurse.
Geolozi vjeruju da Grčka ima rezerve gasa jednako značajne kao one u Levantskom bazenu na istoku Sredozemlja, odnosno oko 3,45 triliona metara kubnih.
Upravo je ova cifra osnova za izračunavanje statistike o mogućoj količini rezervi Grčke.
Ako je to zaista tačno, računajući po sadašnjim cijenama gasa, Vol smatra da bi te rezerve mogle da vrijede 427 milijardi evra, što je ekvivalent 213 odsto društvenog bruto proizvoda Grčke.
“Pod pretpostavkom da se četvrtina te ekonomske vrijednosti apsorbuje cijenom proizvodnje, druga četvrtina je profit od marže za proizvodnu kompaniju, a polovina je vladin poreski udio, onda će te rezerve, ako se pokažu istinite i ako se u potpunosti iskoriste, da donesu profit grčkoj vladi od 214 milijardi evra ili 107 odsto društvenog bruto proizvoda”, rekao je Vol.
Ovo je značajan podatak, istakao je Vol, ako se ima u vidu da je grčki javni dug 170,6 odsto društvenog bruto proizvoda.
Cilj međunarodne “trojke” je da smanji tu cifru na 120 odsto bruto društvenog proizvoda 2020. godine, što je otprilike vrijeme kada bi se moglo početi sa eksploatacijom.
Iako je Grčka i dalje daleko od dobijanja prave ekonomske vrijednosti od ovih rezervi, Vol kaže da bi Atina, ipak, mogla izvući dvije koristi.
“Sa jedne strane, lakše bi se upravljalo dugom i time bi se, naravno, osigurao ostanak u evrozoni. Takođe, ovo može da obezbijedi zaštitu ekonomiji, ukoliko zemlja napusti evrozonu”, rekao je Vol.
On je dodao da će količina rezervi, vjerovatno, biti sasvim dovoljna za stabilizaciju duga i privrede, ali ne toliko značajna da omogući Grčkoj da primijeni strategiju “mogu sam”.