NOVI GRAD, Suša je na području opštine Novi Grad ostavila posljedice na kukuruzu i povrću koje nije navodnjavano i na kojima nisu primijenjene odgovarajuće agrotehničke mjere, potvrđeno je u opštinskom Odsjeku za poljoprivredu.
Šef Odsjeka Olivera Popović rekla je da se zbog visoke temperature na kukuruzu može primijetiti potpaljivanje donjih listova, kao i da su se listovi uvrnuli.
Ona je navela da je posebno loša situacija tamo gdje je kukuruz zasijan na lako propusnom zemljištu koje brzo gubi vlagu.
“Situaciju pogoršava i loša agrotehnika, odnosno kasna sjetva i osnovna obrada u proljeće jer loše vremenske prilike to nisu dozvolile u jesen”, kaže Popovićeva.
Prema njenim riječima, u povoljnijoj situaciji su ranije vrste hibrida, koji imaju kraću vegetaciju, pa se može očekivati da će imati solidan pronos.
Popovićeva je istakla da situacija na njivama ipak nije toliko loša kao u regionu gdje već ima osušenih biljaka od korijena do metlice kada ni padavine ne mogu promijeniti situaciju.
U opštini Novi Grad u toku je obilazak terena u okviru programa podsticaja poljoprivredne proizvodnje i evidentirana je loša situacija na usjevu pasulja.
Loša situacija je i na parcelama gdje se uzgaja povrće na otvorenom, a ne primjenjuje se navodnjavanje.
Prema podacima Odsjeka, lokalni otkupljivači pšenice ove godine ponudili su proizvođačima cijenu od 0,33 feninga po kilogramu, dok je cijena brašna od 14,5 KM do 15,5 KM za 25 kilograma.
Prilikom zamjene pšenice, poljoprivredni proizvođači za 100 kilograma pšenice dobiju 48 odsto brašna i 25 odsto stočnih mekinja.
“Žetva je obavljena na oko 1.300 hektara, žetva ozimog ječma je počela polovinom juna, a prinos je bio oko tri tone po hektaru, prinos pšenice je oko četiri tone po hektaru kao i prosječan prinos zobi”, rekla je Popovićeva. Srna