BEOGRAD, Kada plate nisu dovoljne ni za najosnovnije, većina građana Srbije se hrani na – poček.
Za manjak kupaca, poluprazne kase i sve veću besparicu jedini lijek je odloženo plaćanja na više mjesečnih rata. Tako hrana koja se sada nađe na trpezi može da se otplati i u januaru 2013. godine. Kako će prosječni srpski potrošač sa ionako ispražnjenim džepovima moći da podmiri sve te račune kada stignu na naplatu – sada niko ne zna.
I na ovaj način građani ulaze u začarani krug dugovanja, iz koga je izlaz veoma težak i “bolan”. Mnogi će ova odlaganja debelo platiti kroz kamate za ulazak u nedozvoljene minuse na tekućim računima. S druge strane, potrošači strahuju da će u duži poček biti ukalkulisan i rizik koji snose trgovci i dobavljači. A to znači i nove, više cijene.
– Odloženo plaćanje je i dobro i loše – kaže Milutin S., penzioner iz Beograda. – Kada nemate para ni za hranu, jedini način da se ishranite je taj ček, koji na naplatu stiže narednih mjeseci. Činjenica je da ni tada neću imati da to pokrijem, ali nema drugog rješenja. O tim računima razmišljaću kada im dođe vrijeme.
U većini prodavnica hranu je sada moguće kupiti na poček od 90 do 180 dana, a pojedine trgovinske kuće odobravaju plaćanje i na čak – sedam mjeseci, odnosno 210 dana. Najveći poček je u trgovinama “Merkatora” i “Rode” u Srbiji, 210 dana.
– Odloženo plaćanje od sedam mjeseci omogućeno je bez limita kupovine i bez kamate – ističu u kompanija “Merkator-S”, u okviru koje posluju ovi lanci. – Statistički podaci pokazuju pad prometa u maloprodaji Srbije od 6,2 odsto od februara prošle do februara ove godine.
I kompanija “Delez” ovog mjeseca produžila je period čekanja na naplatu računa svojih kupaca u “Tempu” na 200 dana. To važi za sve račune veće od 2.000 dinara, a u “Maksiju” je poček i dalje 90 dana.
Kako tvrde poslodavci, veliki poček ne odgovara ni trgovcima, niti proizvođačima. Ipak, kako ističu, to je iznuđen potez, jer promet opada.
– Trenutno to je način da se održi prodaja, ali dugoročno je veoma loše – kaže Dragoljub Rajić iz Unije poslodavaca. – Kada cijene budu nivelisali sa kursom evra, pazari će biti još manji. Računica pokazuje da će promet u trgovinama pasti za tri odsto, a uz najavljen rast PDV dodatno još dva odsto. Posljedica će biti sve manji obim proizvodnje, jer proizvođači neće imati kome da prodaju robu. Smanjenje proizvodnje smanjiće potrebe za radnom snagom, jer nemoguće je poslovati sa gubicima. Mali trgovci će gubiti trku sa velikim i biće primorani da zatvore radnje.
Potrošači
U Nacionalnoj organizaciji potrošača Srbije (NOPS) kažu da je “ovako nešto bilo i očekivano, jer kupovna moć stanovništva je takva da trgovci jednostavno nemaju više kome robu da prodaju”. – Ovo neodoljivo podsjeća ne neko ranije vrijeme, recimo devedesete, kada su se na tako duge rokove kreditirali potrošači – ističe Goran Papović, predsjednik NOPS.
Uslov dug
Rok otplate svojim kupcima nudi i hrvatski trgovac u Srbiji “Idea”, a uslov je da kupovina bude veća od 2.000 dinara. U radnjama “Univereksporta” uslov za poček je račun veći od 3.000 dinara, a “Dis” svojim kupcima nudi mogućnost plaćanja čekovima na tri mjeseca za račune veće od 5.000 dinara. Novosti