BANJALUKA, BiH u ovom trenutku na raspolaganju ima oko dvije milijarde maraka kredita koji su odobreni, a koji se ne koriste, zbog čega je u proteklim godinama platila 30 miliona maraka penala, podaci su Centralne banke BiH.
Viceguverner Centralne banke BiH Radomir Božić kaže da je jedan od najvećih izazova ekonomije BiH očuvanje radnih mjesta, te da je povlačenje ranije odobrenih kreditnih sredstava od niza međunarodnih finansijskih institucija jedan od načina na koji se najviše može pomoći privredi i stanovnicima ove zemlje.
– Prema raspoloživim podacima, radi se o sredstvima od oko dvije milijarde KM, koja su odobrena uz relativno povoljne uslove, a namijenjena su za razvoj privrede, socijalnu pomoć i zapošljavanje. Nažalost, za dio ovih sredstava rokovi korišćenja uskoro ističu, a zbog njihovog nekorišćenja BiH je tokom prethodnih godina platila penale oko 30 miliona KM – istakao je Božić.
Ekonomski ekspert Spoljnotrgovinske komore BiH Duljko Hasić kaže da su dvije milijarde maraka ogroman iznos i da su posljedice nekorišćenja i neusmjeravanja tih sredstava ogromne.
– Neshvatljivo je da ta sredstva nisu upotrijebljena. Ona su namijenjena za značajne infrastrukturne projekte i stavljanje u funkciju prirodnih resursa BiH. Gotovo da se ništa o tom pitanju nije uradilo i zaista bi neko morao da snosi odgovornost za nepreuzimanje odobrenih kredita i posljedice njihovog nekorišćenja – naglasio je Hasić.
On je istakao da je plaćanje penala samo jedan dio u odnosu na negativne posljedice koje je zbog nepovlačenja ogromnog iznosa imala privreda BiH.
– Zaista je nevjerovatno da se dopušta da taj novac leži. Očigledno je da su vlasti BiH nezainteresovane ili nesposobne da realizuju te projekte – kazao je Hasić.
Na kraju prošle godine BiH je imala 9,6 milijardi maraka ugovorenih kredita. Od tog iznosa, bilo je angažovano 7,8 milijardi, dok je neangažovano bilo 1,79 milijardi KM.
Najviše neangažovanih sredstava BiH je imala kod Evropske investicione banke i to 429 miliona, vlade Japana 244 miliona KM, Njemačke razvojne banke Kfw 178, te kod Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) 104 miliona KM.
Zaduženost
Ukupan spoljni dug BiH na kraju prvog polugodišta 2012. godine iznosio je 6,739 milijardi KM, a za njegovo servisiranje u prvih šest mjeseci isplaćeno je 178,49 miliona KM. Hasić ističe da BiH nije visoko zadužena zemlja, ali da će, ukoliko se nastavi sa zaduživanjem bez ikakvog plana i ako sredstva ne budu angažovana, zemlja upasti u dužničko ropstvo iz kojeg će se vrlo teško izvući. Glas Srpske