DOBOJ – Na mjestu gdje je nekada bila fabrika kompresora i opreme, svjećica i pneumatskih alata “Trudbenik”, koja je uspješno poslovala i za vrijeme rata, uskoro će biti otvoren “retail park Doboj City Park” u vlasnišvu bijeljinske kompanije “City Mall”.
Dobojlije će tako, prema najavama, dobiti novi “turistički potencijal” i skratiti listu nezaposlenih, biće im otvorene brojne radnje poznatih brendova, a zatim ugostiteljski objekti i drugi sadržaji.
Sve se dešava na lokaciji bivše fabrike na prostoru od preko 50.000 kvadratnih metara koja je ranije zapošljavala 1.350 radnika, sada će biti otvorene prodavnice 46 svjetskih brendova i biće zaposleno oko 400 radnika.
Fabrika koju ni rat nije zaustavio, podlegla je pod teretom problema izazvanih nedomaćinskim upravljanjem i izvlačenjem novca većinskih vlasnika nakon privatizacije na čijem je čelu bio bivši premijer Republike Srpske Pero Bukejlović.
Početkom devedesetih „Trudbenik“ je imao pogone u Doboju na Usori, na lokalitetu Bare u ovom gradu i u Tesliću, a podmirivao je tržište kompresora bivše države i izvozio u inostranstvo.
Fabrika je u ratu radila punom parom iako je tada zapošljavala oko 50 odsto radnika u odnosu na raniji period, a izvoz kompresora u Sloveniju, Makedoniju, Hrvatsku i Srbiju nastavio se neometano.
Uvoz i nekonkurentnost nakon rata pokrenuli su lavinu problema. Fabrika je dva puta bezuspješno nuđena na prodaju putem tendera, a konsolidovani gubitak na kraju 2006. godine iznosio je 7,8 miliona maraka, dok su kratkoročne obaveze iznosile 6,8 miliona KM.
„Trudbenik“ je privatizovan 22. marta 2008. godine zajedno sa dvije kćerke-firme.
Ugovor su tada potpisali direktor Investiciono-razvojne banke Republike Srpske Jasminko Jotić i Radovan Tafra u ime konzorcijuma firmi „Aikon“ i TEP iz Zagreba i „Kompair“ iz Doboja čiji je vlasnik Bukejlović.
Umjesto oporavka krenulo je komadanje „Trudbenika“ i izvlačenje novca iz fabrike, a za te potrebe osnovan je „Trudbenik Energy“ čiji je direktor bio upravo Bukejlović.
Krivična istraga protiv Bukejlovića, njegovog sina Milorada i još trojice povezanih rukovodilaca pokazala je da su tokom 2013. i 2014. godine „nepravilnim izdvajanjem sredstava“ ispumpali preko 6,3 miliona KM.
Konačno, 5. oktobra 2015. godine proizvodnja je stala, a osam mjeseci kasnije otvoren je stečajni postupak.
Vrijednost fabrike prije privatizacije procijenjena je na 36 miliona maraka, a u stečajnom postupku je snižena na dvadesetak miliona maraka.
Kompanija „City Mall“ iz Bijeljine kupila je u martu 2022. godine fabriku za 12 miliona KM, a svi radnici i povjerioci su uspjeli da se namire iz ove prodaje, uključujući i Bukejlovića.
CAPITAL
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Pa nista drugo nismo u stanju ni otvoriti….a reprodukcija kvaziekonomista u ekspanziji…stancamo ih na svakom cosku ove nase pacenice RS!
radilo 1350 a kao radice 400
e tugo tugo
Jebo je Bukejlovic sve dobre ljude u Fermi a nikada nije radnicima isplacene akcije sto su ulozili u firmu Dobre ljude je poslao u rat Dabogda ga stigla Bozija kazna.