SARAJEVO, 25. juna (FENA) – USAID/Sweden FARMA II projekt objavio je da je u 2018. u međunarodnoj trgovinskoj razmjeni BiH u sektoru voća i povrća dominirao izvoz voća sa oko 68 odsto učešća i vrijednosti od oko 124 miliona KM.
Povrća je Bosna i Hercegovina izvezla u vrijednosti od oko 37 miliona KM, dok prerađevine od povrća i voća učestvuju sa 20 miliona KM ili 11 odsto. S druge strane, u uvozu takođe dominira voće, s tim da najveći udio čini tropsko voće.
Analize posebno upućuju na značajan nesrazmjer u preradi, gdje na jednu marku izvoza uvozimo četiri marke prerađevina. Ti podaci koje je predstavila Vanjskotrgovinska komora BiH u saradnji sa USAID/Sweden FARMA II projektom upućuju i na potrebe značajnijeg unapređenja prerade.
Da te trendove žele okrenuti u svoju korist, pokazuju i napori prerađivača širom zemlje koji ulažu u nove tehnologije, uvode savremene prakse i rade na brendiranju svojih proizvoda.
Prerađivač iz kompanije “Fana” Srebrenik Alen Džafić izjavio je da brendiranjem namjeravaju u narednom periodu izgraditi prepoznatljiv identitet svojih proizvoda.
“U nastojanju da budemo efikasniji i konkuretniji značajno nam je pomogao projekat USAID/Sweden FARMA II kroz sufinansiranje nabavke jedne proizvodne linije u preradi povrća, a koja će nam pomoći da budemo konkurentniji, prije svega na inostranom tržištu. Ta saradnja će nam omogućiti i pretpostavke za budući razvoj te povećanje otkupa svježeg povrća”, poručio je Džafić.
Nenad Ljubojević iz zadruge “Uvac Rudo” naveo je da je izuzetno važno raditi na unapređenju tehnologije i certifikaciji.
“Uveli smo HACCP standard, a podržali smo 15 proizvođača u implementaciji GLOBALGAP standarda. Nužno je da pratimo te procedure i certifikaciju kako bismo bili konkurentni na domaćem, a posebno na međunarodnom tržištu”, dodao je Ljubojević. Fena
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Lažu čovječe sve,i ovaj Džafić,i USAID,FARMA 2,SVE LAŽU.Možda se Džafić okoristio i oni,to da.Nesmiju oni pisnuti od uvoznog lobija.Pa kakva nam je poljoprireda,nema je,nema proizvodnje.Samo lud narod može imati ovakve prirodne resurse,a uvoziti hranu i vodu.Jedan proizvođač Njemac hrani 167 ljudi.U BiH jedan proizvođač hrani 12 ljudi.HALOOOO….O čemu ti pričašDžafiću i ti Ljubojeviću,i vi koji ste ovo pisali, i vi iz USAIDA,FARMA2.Sram vas bilo,ako znate šta je sram.