BANJALUKA, Za servisiranje spoljnog duga BiH je u prvoj polovini ove godine isplatila 178,49 miliona maraka, od čega je trećina, odnosno 53,57 miliona, otišla na kamate i provizije.
U izvještaju o izvršenju buyeta institucija i međunarodnih obaveza BiH u prvoj polovni 2012. godine navedeno je da je ukupan spoljni dug BiH na kraju prvog polugodišta iznosio 6,739 milijardi KM. Spoljni dug BiH na kraju prvog kvartala ove godine iznosio je 6,61 milijardu maraka.
– Od ukupnog plaćenog iznosa u prvom polugodištu 2012. na otplatu glavnice odnosi se 124,92 miliona KM ili 69,99 odsto – ističe se u izvještaju.
Na izmirene obaveze FBiH odnosi se 111,36 miliona KM, na obaveze Republike Srpske 65,33 miliona KM, Brčkog 80.000 KM, a institucija BiH 1,72 miliona KM.
Ekonomski ekspert Spoljnotrgovinske komore BiH Duljko Hasić kaže da BiH plaća izuzetno visoku cijenu za kredite koje uzima, što se posebno odnosi na kredite Međunarodnog monetarnog fonda, koji se isključivo koriste za krpljenje buyetskih rupa.
– Iako su sredstva MMF-a povoljnija od onih koje daju naše komercijalne banke, činjenica je da se vlasti BiH nisu potrudile da pokušaju naći druga rješenja – istakao je Hasić.
On je naglasio da je veliki problem to što je samo 14 odsto ukupnih sredstava koje je BiH u proteklom periodu povukla otišlo u razvoj privrede.
– To je nedopustivo. Osim toga, vrlo je zabrinjavajući trend povećanja spoljnog duga, odnosno njegove otplate. Povećanje otplate duga sa 370 u ovoj na 750 miliona maraka u idućoj godini pokazuje da srljamo u zaduživanja bez ikakvog plana – kazao je Hasić.
On je naglasio da BiH, prema odnosu duga i BDP-a, nije visoko zadužena zemlja, ali da to ne može biti pravi pokazatelj s obzirom na to da se BiH nalazi u izuzetno složenoj ekonomskoj situaciji.
– Ukoliko se ovako nastavi, imajući u vidu i zaduživanje i usmjeravanje sredstva, BiH će upasti u dužničko ropstvo iz koga će se vrlo teško izvući, jer neće imati osnovu za vraćanje sredstava. Ako se sredstva pozajmljuju, onda bi makar 50 odsto iznosa trebalo da bude usmjereno u razvojne projekte kako bismo imali odakle da ih vraćamo – naglasio je Hasić.
Kreditori
U izvještaju se navodi da je najviše novca prilikom otplate kredita i to 48,73 miliona KM isplaćeno Svjetskoj banci, što čini 27,30 odsto ukupno servisiranog iznosa.
– Evropskoj banci za obnovu i razvoj (EBRD) isplaćeno je 38,68 miliona KM, Londonskom klubu kreditora 38,01 milion KM, Evropskoj investicionoj banci (EIB) isplaćeno je 18,62 miliona KM, Pariskom klubu kreditora 15,16 miliona KM, MMF-u 4,78 miliona KM, a Evropskoj komisiji 4,54 miliona KM – navedeno je u izvještaju. Glas Srpske