BANJALUKA, Stanovnici Republike Srpske mjesečno za troškove ishrane izdvajaju oko 40 odsto plate, što je skoro tri puta više nego u zemljama Evropske unije, gdje za hranu izdvajaju 14,2 odsto mjesečnih primanja.
Prema riječima sekretara Pokreta potrošača RS Dragovana Petrovića, u Srpskoj troškovi hrane iznose između 38 i 40 odsto mjesečnog budžeta, što je znatno više nego u zemljama u okruženju.
– Rumunija za te namjene izdvaja oko 32 odsto, Hrvatska oko 25,6 odsto, Slovenija oko 14,6, a u zemljama Evropske unije učešće hrane iznosi 14,2 odsto u ukupnim mjesečnim troškovima. To jasno ukazuje na to da imamo jako nizak standard – kazao je Petrović.
Za kupovinu hrane i sokova u trećem kvartalu prošle godine u Srbiji odlazilo je 41,1 odsto ukupnih primanja, dok je u Bugarskoj prosječno domaćinstvo za potrebe ishrane izdvajalo 34,7 odsto mjesečnih primanja.
Kada su u pitanju troškovi stanovanja, Petrović kaže da se oni kreću oko 20 odsto mjesečnih primanja.
– Ako to uzmemo u obzir, dolazimo do zaključka da samo za ove dvije stavke stanovnici RS mjesečno izdvajaju oko 60 odsto ukupnih primanja, što je preveliki izdatak – kazao je Petrović.
Prema posljednjim podacima, prosječna plata u RS iznosi 791 marku, a na nivou BiH 795 maraka.
Prosječna plata u Srbiji je 329 evra, Crnoj Gori 456 evra, u Hrvatskoj iznosi 724 evra, a u Sloveniji 935 evra. Prosječna plata u Njemačkoj je oko 2.000, a u Francuskoj oko 1.400 evra.
Ako se ovi podaci uzmu u obzir, onda je jasno da građani RS sve što zarade uglavnom troše na preživljavanje, dok im za druge stavke, kao što su odjeća ili putovanja, ne ostaje ništa.
Petrović se slaže da se RS i BiH po svim analizama nalaze na začelju kada je riječ o potrošnji.
– Kada pogledamo samu strukturu potrošnje prehrambenih proizvoda, vidimo da mi trošimo tri puta više hljeba nego EU, a svega ostalog trošimo duplo manje. Očito je da se mi hranimo na bazi jela od tijesta, a to je odlika siromašnih zemalja i jasno je da zadovoljavamo samo količinu, a ne kvalitet – istakao je Petrović.
On je istakao da se i u ovoj godini očekuje dalji pad kupovne moći stanovnika Srpske.
– Samo troškovi centralnog grijanja su značajno povećani i to će predstavljati veliki udar na džep potrošača – kazao je Petrović.
U Savezu sindikata RS kažu da je prosječna isplaćena neto plata u RS u novembru prošle godine “pokrivala” potrošačku korpu sa 46,7 odsto.
– Povećanje cijena životnih namirnica koje je najavljeno i do koga već dolazi znači da će korpa i dalje rasti, a plate i kupovna moć padati. To je ono čega se plašimo – kazala je predsjednik Saveza sindikata RS Ranka Mišić.
Kupovna moć
Rezultati istraživanja sprovedeni u 42 države pokazali su da se BiH nalazi na 37. mjestu po kupovnoj moći po glavi stanovnika koja iznosi 2.435 evra. Evropski prosjek je 11.945 evra.
Srbija je zauzela 34. mjesto sa 3.033 evra po glavi stanovnika, a Makedonija je tri mjesta niže sa 2.492 evra. U Sloveniji je kupovna moć po glavi stanovnika 10.045 evra, dok je Hrvatska na 29. mjestu sa 4.808 evra, a Crna Gora na 32. sa 3.260 evra. Glas Srpske
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
“Samo troškovi centralnog grijanja su značajno povećani i to će predstavljati veliki udar na džep potrošača – kazao je Petrović.”
Petrović&Co se ponašaju kao da je samo Banja Luka RS, pa ima opština u RS gdje je grijanje poskupilo još poslije izbora, početkom novembra i to retroaktivno uz nemogućnost odjave istog kod potrošača kojima je to izazvalo probleme za plaćanje, npr. Prijedor, pa nije čudno što su dugovi sve veći i teži za naplatiti, zamislite kakav je to protivzakonit postupak, na koji niko nije reagovao, Opština je dala saglasnost prije početka sezone grijanja, ali da se informacija saopšti tek nakon izbora, kada je zima uveliko počela, građani nisu imali alternativu, niti su mogli odjaviti se ako im novi uslovi nisu odgovarali, a poskupljenje je bilo u značajnom procentu, jer osim samog povećanja cijene grijanja, uveden je i namet pod nazivom održavanje mreže, te je sve tako upakovano da se primjenjuje od jula te je vršena i korekcija računa za prethodne mjesece koji su uglavnom već bili plaćeni, ma totalni haos, da nije Prijedor, pa može Opština sa javnim preduzećima da radi šta hoće, do sad bi neko sigurno odgovarao za takve mahinacije. Petrović, naravno ne zna ništa o tome!
A inspekcije ne da ne rade svoj posao, one uopšte ne kontrolišu javna preduzeća i ustanove, utisak je da oni ustvari i ne znaju da je to u njihovoj nadležnosti, a ne treba biti puno pametan, pa shvatiti to već na vrlo jednostavan način, “Komunalne Usluge” A.D.Prijedor, dostavljaju obične račune za uslugu odvoza smeća, koju računaju putem paušala, i ako je već 2 godine na snazi Zakon o fiskalnim kasama koji propisuje drugačije i ja bih sad ovim putem pitao odgovorne ili upućene, ako nisam dobio fiskalni račun za izvršenu uslugu nego tamo neki papir, da li sam dužan platiti uslugu?! Ja smatram da nisam, ali da li će sud, ako ne budem plaćao, pa me tuže, presuditi u moju korist ili njihovu?
Hvala!
Prijedor ti je jedan veliki lopovluk. Pitaju se ljudi kako je moguće da samo jedan kafić u Prijedoru može imati baštu u zimskom periodu, ograđenu onom ceradom? A svi znaju i čiji je to kafić. To je Prijedor-riba smrdi od glave. Neka nam je Bog na pomoći!
simao-reci da je to kafić načelnika opštine MARKA PAVIĆA.
…jašta je(mislim na Pavićev kafić), i kupljen je opljačkanim Telekomovim parama! Uaa, Paviću lopove, sram te bilo!