LJUBLJANA, Uvođenje ‘kraćih’ desetodnevnih vinjeta po cijeni od 15 evra za putnike u tranzitu poništilo bi djelovanje tzv. ‘švajcarskog modela’ koji je Slovenija uvela 1. jula ove godine i smanjilo planirane prihode državne agencije za autoceste od cestarina za iduću godinu za oko dvadeset odsto, izjavio je glavni ekonomist uprave slovenačkih autoputeva Žan Oplotnik.
‘Poništio bi se učinak švajcarskog sistema koji relativno niskom cijenom vinjeta autoputeve čini v dostupnim onima koji se njima često koriste’, rekao je Zaplotnik u razgovoru za ljubljansko ‘Delo’, dodajući da je sistem vrlo koristan za slovenačke vozače i ekonomiju u cjelini.
Vlada Slovenij treba uskoro odgovoriti na opomenu Evropske komisije prema kojoj mora uvesti ‘kraće’ vinjete. EK je ocijenila da sadašnji sistem naplate cestarina u Sloveniji diskriminiše vozače u tranzitu koji nemaju izbora plaćanja paušalne cestarine za kraći period nego moraju platiti cestarinu za pola godine ili za cijelu godinu.
Autoputevi će zahvaljujući uvođenju vinjeta ovu godinu završiti sa 14 odsto višim prihodima u odnosu na prošlu godinu, a do kraja godine računa s prodajom još 100.000 polugodišnjih vinjeta po 35 evra, istaknuo je Oplotnik.
Ako sadašnji sistem polugodišnjih i godišnjih vinjeta ostane, te uz već odobreno povišenje cestarine za teretna vozila od deset odsto, Slovenija bi i naredne godine ostvarila prihod od autoputeva koji garantuje novu cestogradnju i servisiranje duga autoputeva koji zajedno sa kamatama iznosi skoro 4 milijarde evra, pojasnio je Oplotnik.