SARAJEVO, Neangažovani krediti BiH u prvih osam mjeseci ove godine iznosili su skoro dvije milijarde KM, a na ime troškova po osnovu neangažovanih kredita za period od početka godine do 1. septembra BiH je platila 2,1 miliona KM.
Na dan 1. septembra neangažovani krediti BiH iznosili su 1,95 milijardi KM, od čega se 1,4 milijardi odnosi na multilateralne kreditore – Svjetsku banku, IBRD, Evropsku banku za obnovu i razvoj (EBRD) i druge, dok se 551 milion KM odnosi na bilateralne kreditore.
Neangažovani iznos kredita 1. septembra bio je za 378 miliona KM manji u odnosu na 31. decembar prošle godine, što je, prema informaciji Ministarstva finansija i trezora BiH, najvećim dijelom rezultat “povlačenja” dijela do tada neangažovanih kredita od 370 miliona KM.
Razlika od skoro osam miliona KM odnosi se kursne razlike i angažovanje novih kredita.
Po osnovu troškova neangažovanih kredita za period od 1. januara do 1. septembra BiH je platila 2,1 miliona KM, dok je u toku 2010. godine u te svrhe plaćeno 3,8 miliona KM.
Iz Ministarstva finansija podsjećaju da se troškovi na ime neangažovanih kredita obračunavaju u skladu sa generalnim uslovima kreditora i da su uglavnom ugrađeni u standardne uslove poslovanja ino-kreditora.
Visina obračunatih sredstava po osnovu troškova na neangažovana sredstva zavisi, u prvom redu, od realizovanja ugovorene dinamike provođenja projekata za čiju su namjenu sredstva posuđena, a u slučaju BiH u većini slučajeva radi se o velikim infrastrukturnim projektima.
U posljednje vrijeme u BiH najčešće je pominjan problem neiskorištenosti kredita za realizaciju projekta izgradnje autoputa na Koridoru “Pet ce”.
Komisija za finansije i budžet Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH informaciju Ministarstva finansija i trezora BiH o neangažovanim sredstvima po odobrenim kreditima i iznosu troškova koji se plaćaju za neangažovana sredstva razmatrala je na posljednjoj sjednici.
8 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Da li je M.Ivanić zbog ovog sazivao sastanak svih koji nešto znaju o ekonomiji.ili da se SNSD i SDA dogovore oko elektroprivrede.Elektroprivreda je za RS “pitanje svih pitanja ” ona je uslov opstanka entiteta,njene državnosti itd.spasimo Republiku Srpsku.
nick ti je u skladu sa sadrzajem posta
zar ima važnijek pitanja za našu Vladu od Elektroprivrede?
Post nije glup lemi, dobar dio neiskoriscenih sredstava odnosi se na energetski sektor, a dio odgovornosti zasto je to tako snosi i bivsa vlada M.Ivanica
Duško, živ bio, Mladen Ivanić nije predsjednik vlade već skoro 9 godina. Po čemu je njegova vlada kriva, aj` da saznamo svi od tebe!
živi Vi meni svi bili ,i matrijalno rješeni(što bi narod rekao u ime koga i za koga se svi pol.akteri angažuju )kao Mladen Ivanić.istina,da nema nijedne pol.opcije od raspada bivše YU koja je radila zaista na ozdravljenju ekonomskih prilika.svaka je prepisivala zakone,slušala naredbe svojih nalogodavaca,i gledala da ušićari za sebe debele račune.sami vidite da su ti računi 90 bili skromni.čitam sad da su cifre koje prigrabe političari milionske.međutim,kad vlada profesor ekonomije Ivanić,Mikerević nije isto.od koga više očekujemo ako ne od doktora ek.nauka.u poređenju sa njima od traktoriste,zidara,mesara čovjek ništa i ne očekuje.
ono što je meni ,a u skladu sa mojim imenom,ostalo zapamćeno u vezi vladavine Ivanić opcije je :”najgori mogući temelji bud.privatizacije”.pa rasprodan i urušen bankarski sistem.masa loših privatizacionih ugovora važnih državnih preduzeća.pljačka a ne pokretanje prozvodnje Telekoma,Šuma,Rafinerije.i nema smisla dalje pisati o stopi PDV jer svi sve znamo,ali niko ne izlazi na ulice jer je valjda u Banjaluci sve OK.
za Ivanica sve je rekao moj prethodnik, dodao bih jos i prenos nadleznosti na zajednicki nivo u energetskom sektoru, sto NIKO iz medjunarodne zajednice tada nije trazio. Posljedica toga danas su stalni pokusaji sarajeva da novac i radna mjesta zavrse tamo, a ne ovdje, i sto sistem jednostavno ne funkcionise. A taj dr-mr-pr Mikerevic (kupusar iz Osjecana, neka se uzgajivaci kupusa ne uvrijede), samo je utabao put danasnjim lopovima