BEOGRAD, Umjesto plate, u prošloj godini je 15.690 radnika u Srbiji uzelo – otpremnine.
Tehnološkim viškom je, prema programu Vlade Srbije, proglašeno 8.664 zaposlenih kod 101 poslodavca, a na osnovu Zakona o radu 177 poslodavaca je na biro poslalo još 7.026 radnika.
– Ovaj višak radnika je proglašen zbog procesa racionalizacije, restrukturiranja i pripreme za privatizaciju koji se sprovodio u toku prošle godine – objašnjavaju u Nacionalnoj službi za zapošljavanje. – Vlada i njeni resori imali su 39.904 zaposlenih, od čega je više od četvrtine proglašeno viškom. A po Zakonu o radu, 177 poslodavaca, koji su zapošljavali 58.196 ljudi, za višak su proglasili svakog osmog.
U NSZ dodaju da je među poslodavcima koji su utvrdili višak radnika, najveći broj onih koji su u privatnoj svojini – 45,32 odsto, potom u društvenoj – 18,35 i u mješovitoj svojini – 17,99 odsto.
– Vlada se još 2009. godine, poslije dogovora sa MMF, obavezala da će smanjiti broj radnika u državnoj upravi za 8.500 i to je sada manje-više uspješno sprovela. Mnogi od tih radnika su, međutim, bili pred penzijom, pa su procjenili da im je isplativo da uzmu visoke otpremnine koje su isplaćivane iz budžeta – kaže Dragoljub Rajić, iz Unije poslodavaca Srbije. – Po Zakonu o radu su otpremnine davane radnicima koji su proglašavani tehnološkim viškom zato što je država, smanjenjem ”troškova”, željela da firme učini atraktivnijim za nove kupce.
Rajić napominje i da je začuđujuće što broj radnika koji su proglašeni za višak nije veći:
– Kada je započela ekonomska kriza, radna mjesta su se još čuvala sa nadom da će se privreda oporaviti – kaže Rajić. – Do toga, međutim, nije došlo, pa su otpuštanja bila masovna upravo u prošloj godini. Samo je u industriji, i to po zvaničnoj statistici, bez plate ostalo oko 50.000 radnika.
Naknade
Dio radnika, koji su proglašeni tehnološkim viškom, osim otpremnina, ostvario je i pravo na novčanu naknadu sa biroa za zapošljavanje koja se isplaćuje najduže dvije godine. Ona je krajem prošle godine u prosjeku iznosila 14.567 dinara u neto iznosu. Novosti