TOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcija jutros porasle, nakon jučerašnjeg oštrog pada, jer se ulagači nadaju da će mjere centralnih banaka podstaći rast uspavane ekonomije.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu 0,5 odsto, dok su cijene akcija u Australiji, Singapuru, Šangaju, Južnoj Koreji i Hong Kongu porasle između 0,3 i 0,8 odsto.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, bio je u 7,30 sati na dobitku 0,7 odsto.
Svi juče objavljeni makroekonomski podaci iz najvećih svjetskih ekonomija, od Kine i evrozone do SAD-a, pokazali su da industrijska aktivnost slabi.
No, cijene akcija na azijskim berzama jutros su porasle jer se ulagači nadaju da će monetarne mjere, koje su posljednjih sedmica uvele evropska i japanska centralna banka, kao i američki Fed, podstaći rast ekonomija.
„Agresivne monetarne mjere centralnih banaka smanjile su rizike po rast globalne ekonomije i od dužničke krize u evrozoni, pa se berzovni indeksi, uprkos stanci nakon nedavnog snažnog rasta, ipak i dalje drže na visokim nivoima. To pokazuje da su ulagači i dalje skloni rizičnijim investicijama”, kaže Stan Shamu, analitičar u kompaniji IG Markets.
Nada u jačanje najvećih svjetskih ekonomija, a time i globalne potražnje podstakla je rast cijena sirovina. Jutros je terminska cijena nafte na berzi u Njujorku ojačala 60-ak centi, na 93,05 dolara po barelu, prenose agencije.
Na valutnim se tržištima, pak, evro stabilizovao nakon jučerašnjeg pada ispod nivoa od 1,30 dolara. Jutros se kreće oko 1,2290 dolara.
U odnosu na japansku valutu, cijena evra blago je porasla s jučerašnjih 101,45 na 101,60 jena.
Stabilizacija evra zahvaljuje se padu prinosa na španske obveznice, premda još nije jasno hoće li ta članica evrozone zatražiti međunarodnu pomoć kako bi se izvukla iz dužničke krize.
I dolar je jutros blago ojačao prema japanskoj valuti, pa mu je kurs porastao s jučerašnjih 78,10 na 78,20 jena.