BEOGRAD, Agencija za privatizaciju Srbije danas će na aukciji ponuditi petnaest preduzeća, uprkos oštrim reagovanjima upućenih iz Slovenije, Hrvatske i BiH zbog odluke Vlade Srbije da ta preduzeća nacionalizuje i proda u postupku privatizacije, piše “Politika”.
U tekstu pod naslovom “Naše prodali, svoje ne daju”, list navodi da su u Agenciji za privatizaciju objasnili da se odlukom srpske vlade, koja je izazvala nezadovoljstvo Hrvatske, Slovenije i BiH, samo legalizuje faktičko stanje.
Agencija je odlučila da na aukciji ponudi petnaest preduzeća od oko 130 koja su prije raspada SFRJ pripadala Sloveniji, Hrvatskoj i BiH, a nalaze se na teritoriji Srbije.
“Od tog broja 47 preduzeća će se pojaviti na aukciji u avgustu i septembru, oko 40 se nalazi u fazi pripreme javnog poziva, dok se za ostale priprema dokumentacija. Danas će se na aukciji naći petnaest preduzeća i očekujemo da se sve aukcije završe uspešno”, rečeno je u Agenciji.
U Agenciji je navedeno da sva sredstva od prodaje tih preduzeća izdvajaju se na poseban račun budžeta Srbije i koriste za sprovođenje sporazuma o sukcesiji iz 2004. godine.
Miladin Kovačević, saradnik Ekonomskog instituta i zamjenik direktora Republičkog zavoda za statistiku, smatra da je ovom uredbom omogućen reciprocitet, jer su srpska preduzeća u Sloveniji i Hrvatskoj većim dijelom privatizovana, pa sad i Srbija ima šansu da učini isto.
“Još 1992. godine u Hrvatskoj je donet zakon o nacionalizaciji srpske imovine, kojim su sva naša dobra, bilo u vlasništvu kompanija ili građana, preneta na državu Hrvatsku. U Sloveniji je, koliko znam, bilo slično”, rekao je Kovačević.
Branko Pavlović, bivši direktor Agencije za privatizaciju, smatra da će izmjena uredbe imati višestruke posljedice po odnose Srbije sa drugim bivšim jugoslovenskim republikama i napominje da je Srbija 2004. godine potpisala sporazum o sukcesiji, po kom se obavezala da neće prodavati ništa tuđe na svojoj teritoriji.