BEOGRAD, Zamjenik generalnog direktora Medjunarodnog monetarnog fonda (MMF) Murilo Portugal izjavio je danas da očekuje pozitivan ishod pregovora Misije MMF-a sa zvaničnicima Srbije povodom revizije aktuelnog kreditnog aranžmana te međunarodne finansijske institucije sa Srbijom.
„Uvjeren sam da ćemo postići dogovor. Možda će pregovori biti duži i komplikovaniji, ali doći ćemo do dogovora koji je pozitivan za obe strane“, rekao je Portugal u Narodnoj banci Srbije.
Portugal je ocijenio da je suviše rano govoriti o tome da li će MMF pristati da poveća fiskalni deficit od tri odsto koji je predviđen u aktuelnom aranžmanu Srbije sa ovom međunarodnom finansijskom institucijom. On takođe nije želio da kometariše špekulacije da bi Srbija mogla da ostane bez druge tranše, ukoliko ne bude ispoštovala odredbe iz ugovora.
Kako je rekao, MMF još uvijek nema statističke podatke o ekonomskim kretanjima u Srbiji za prvih šest mjeseci, ali izvjesno je da je „realni sektor suočen sa ozbiljnim problemima, većim nego u vrijeme kad je sklapan aktuelni dogovor sa MMF“. „Naročito velike probleme ima fiskalna politika, ali mi imamo mjere predostožnosti koje će spriječiti pogoršanje fiskalnih rezultata“, precizirao je zamjenik generalnog direktora MMF.
„Kad misija dođe u avgustu, vidjećemo koliko je odstupanje od dogovorenih makroekonomskih parametara i što je važnije, koji su razlozi odstupanja“, najavio je Portugal i dodao da će misija razmotriti da li su razlozi ostupanja spoljne prirode tj. da li je srpska Vlada mogla da utiče na njih.
Misija MMF će u avgustu takođe razmotriti moguće izvore finansiranja deficita, ali koji ne djeluju inflatorno.
Portugal smatra da krizu treba iskoristiti da se ojačaju fiskalne pozicije Srbije. „Privatni sektor je već sproveo fiskalno prilagođavanje (smanjenje rashoda), ali je važno da prilagođavanje privatnog i javnog sektora bude uravnoteženo“, istakao je on.
Portugal je ocijenio da je NBS na vrijeme preduzela korake koje se odnose na monetarnu politiku što za posljedicu ima stabilan kurs i finansijski sistem, obnavljanje povjerenja u finansijske institucije, kao i održavanje stope inflacije u dogovorenim okvirima.