BANJALUKA, Službenici Uprave kriminalističke policije MUP-a Republike Srpske podnijeli su izvještaj Specijalnom tužilaštvu protiv Dragana Vučetića zbog osnova sumnje da je kao vršilac dužnosti direktora Javnog preduzeća “Nikola Tesla” zloupotrijebio službeni položaj i izvršio poslovnu prevaru, čime je ovom preduzeću uzrokovao štetu od 1.104.878 KM.
Zamjenik načelnika Uprave kriminalističke policije Nedeljko Lubura rekao je da se Vučetić tereti da je ova krivična djela počinilo od 9. oktobra 2012. do 24. marta 2014. godine i na taj način omogućio sticanje protivpravne imovinske koristi pravnom licu “Nikola Tesla GMBH” Keln od 500.175 KM.
“Nikola Tesla GMBH’ Keln otvorena je preko preduzeća ‘Nikola Tesla’ Banjaluka”, naveo je Lubura.
On je naglasio da je MUP raspisao potragu za licem, za koje su saopšteni samo inicijali (V.D.), te da se na ovom predmetu nastavlja. Lubura je dodao da Uprava kriminalističke policije nije upoznata gdje se navedeno lice nalazi, niti je bilo ko sa njim na bilo koji način uspostavio kontakt.
Šef Jedinice za privredni kriminalitet Predrag Ždrale pojasnio je da je V.D. protivpravnu imovinsku korist steklo tako što je po projektu “Elektromobil” izvršilo isporuku robe i usluga preduzeću “Nikola Tesla GMBH” Keln, a istovremeno preduzeće “Nikola Tesla” Banjaluka opteretio obavezom izdajući mjenice u njihovo ime i na njihov teret kao garanciju da će preduzeće iz Kelna ispuniti preuzete obaveze.
“Na taj način uzrokovao je štetu u vidu prekomjerne zaduženosti i izglednih tužbi po osnovu neizmirenih potraživanja poslovnih subjekata, od čega su potraživanja obezbijeđena mjenicama u visini od 706.000 KM, a preduzeću ‘Nikola Tesla’ Keln ostvario imovinsku korist od 500.000 KM”, rekao je Ždrale.
On je dodao da je poslovnom prevarom izvršen dalji transfer novca tako da ukupan iznos štete iznosi više od 1,1 milion KM.
“Bilo je i transfera novca i zaključenih ugovora koje ‘Nikola Tesla GMBH’ nije ispunio, a obaveze je preuzeo i mjenično obezbijedio ‘Nikola Tesla’ Banjaluka”, rekao je Ždrale.
Prema njegovim riječima, V.D. je bio odgovorno lice u oba pravna lica, a protivno Statutu i odluci Vlade kao većinskog vlasnika “Nikole Tesle” iz Banjaluke osnovao istoimeno preduzeće u Njemačkoj, čiji je “Nikola Tesla” iz Banjaluke stoodstotni vlasnik sa osnivačkim ulogom od 25.000 evra.
Srna
Vezani tekstovi:
Dragan Vučetić nije više državljanin BiH!!!
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Adresa firme glasi:
Nikola Tesla GmbH
Adolf-Silverberg-Straße 37
50181 Bedburg
Kontaktirajte ovog coveka, on je radio za njega:
https://www.xing.com/profile/Paul_Willms
Potrazite na google “Dragan Vucetic Fachhochschule Bielefeld”
Nekoliko puta sam čitao tekst ovog članka i, na kraju, nisam mogao da zakljućim šta se ovom, očigledno prevarantu, stavlja na teret. Koje krivično delo. Ako je ovo sve što je “Capital” naveo, ne može se zaključiti; ni šta je čovek uradio ni koje je to krivično delo. To ne razumeju ni oni u MUP-u što su pisali izveštaj i krivičnu prijavu. Da li mu se na teret stavlja; a) što je preduzeću u nemačkoj isporučilo robu, a ovo mu je nije patilo (to nije krivično delo), b) što je za domaće preduzeće izdao menicu bez pokrića (treba videti da li je to tako), c) što je sebi pribavio protivpravnu imovinsku korist (koliku, kako, gde), d) što je rukovodio državnim preduzećem suprotno statutu i slično (to je upitno i teško dokazivo). Jednostavno, ništa nije jasno. Zbog toga se stiče utisak, da je ova krivična prijava (verovatno se radi o krivičnoj prijavi) “sklepana” po nečijem nalogu (naređenju), da bi taj neko prezentirao javnosti da se na tom (SKANDALOZNOM) slučaju ipak nešto radi, i da taj neko (verovatno visoki državni funkcioner) pre svega zaštiti sebe, “ograđujući se” od dotičnog gospodina. Po meni, veća je, pa i krivična odgovornost, onih koji su dotičnom (bez poslovne prošlosti i pedigrea) omogućili da to sve napravi, nego tog “mučenika” koji ih je (s pravom) sve izradio. S druge strane, ako je krivično delo ono što se dotičnom stavlja na teret (pretpostavljamo nesavesno poslovanje i sve sno naneta šteta domaćem preduzeću), onda takva krivična dela svakodnevno u RS čini veliki broj firmi koja domaću robu ili usluge prodaju stranim POVEZANIM firmama ispod tržišne cene ili, što je još češće, tako da im ova (strana preduzeća) to nikada ne plate. Takvih preduzeća je puna RS, i ako je suditi po novinskim člancima, to su Birač, Rafinerija-Optima, Izvoznici struje (Hamović& CO), Rudnik u Ljubiji i Srebrenici, itd. itd. Što je najgore, ta preduzeća (miljenici aktuelne vlasti) ostavljaju ogromne dugove državnim firmama po osnovu isporučene (često ispod cijene) struje, poreza i doprinosa itd. Drugim rečima, iznose dobit u inostranstvo preduzećima u sopstvenom vlasništvu (najčešće na egzotičnim ostrvima – “poreskim rajevima”) i tako urušavaju domaća preduzeća koja na kraju svesno puste u stečaj) i, što je najbitnije, ne plaćaju porez na dobit u RS. Klasična krivična dela nesavesnog poslovanja nanošenjem štete domaćem preduzeću i državi koja nikad nisu, niti će, bila procesuirana. Slučaj sa ovim “mučenikom” Vučetićem je izuzetak i služiće za to da se odgovornost sa nekog drugog (visokog političara iz RS) prenese na nekog ko nije tu i ko se neće moći braniti. Sve po principu “drž'te lopova”.
Da,al ipak je u tom JP prakticiralo nekoliko mladih menađera.Ta praksa je značajna za budući strateški razvoj ovih prostora