SARAJEVO, Američki ambasador u BiH Patrik Mun pohvalio je napredak koji su tržišne inspekcije Republike Srpske i Federacije BiH postigle u borbi protiv kršenja prava na intelektualno vlasništvo u proteklih šest mjeseci pokretanjem pravovremenih i efikasnih kampanja.
“Drago mi je što mogu primijetiti da SAD mogu računati na vlasti u BiH kao na sve efikasnijeg partnera u zaštiti prava na intelektualno vlasništvo”, naveo je Mun na svom blogu povodom 26. aprila – Svjetskog dana intelektualnog vlasništva.
On je konstatovao da je piraterija globalni problem koji se pojavljuje u više oblika, uključujući prodaju nezakonito kopiranih filmova, muzike i softvera, lažno brendirane odjeće i modnih detalja, kao i neovlašteno preuzimanje zaštićenog materijala preko interneta.
Američki ambasador istakao je važnost prava na intelektualno vlasništvo i ukazao da se kršenjem tog prava, između ostalog, nanosi šteta ekonomskom razvoju, ali i zdravlju građana.
“SAD su uložile gotovo četiri miliona dolara u BiH u programe čiji je cilj jačanje pravnog okvira, poboljšanje provođenja zakona i povećanje kapaciteta Instituta za zaštitu intelektualnog vlasništva BiH”, naveo je Mun.
On je napomenuo da Svjetska zdravstvena organizacija procjenjuje da je čak 30 odsto farmaceutskih proizvoda koji se prodaju u zemljama u razvoju i 50 odsto proizvoda koji se mogu kupiti preko interneta krivotvoreno.
“Ovdje u BiH, potencijal za zloupotrebu farmaceutskog tržišta daje nam razloga za sve veću zabrinutost. Krivotvoreni lijekovi možda nemaju željeno dejstvo, što znači da se bolest može pogoršati zbog nedostatka odgovarajućeg tretmana, ili još gore, njihovo korištenje može imati pogubne posljedice po zdravlje onih koji ih koriste”, naveo je Mun. Srna