TREBINJE – Crnogorski ministar energetike i rudarstva Saša Mujović rekao je da je na sastanku sa resornim ministrom Republike Srpske Petrom Đokićem i rukovodstvima elektroprivreda Srpske i Crne Gore u Trebinju dogovoreno da se vrati plaćanje naknade za zemljište potopljeno radi vještačkog Bilećkog jezera, te da će opština Nikšić na godišnjem nivou nastaviti da ubira 600.000 evra.
“Vraća se naknada opštini Nikšić, i to ćemo početi primati retroaktivno od 1. januara ove godine”, rekao je Mujović novinarima nakon sastanka.
On je rekao da postoji jasna metodologija obračuna koncesione naknade, te da na visinu utiče i proizvedena količina električne energije.
Mujović je rekao da je Bilećko jezero koje je osnova snabdijevanja vodom sistema Hidroelektrana na Trebišnjici jednim dijelom locirano na teritoriji Crne Gore.
“Prema međunarodnim pravilima, Crnu Goru sleduje pravedna nadoknada za korištenje tog vodnog potencijala. Nama u Crnoj Gori je želja da električna energija koja se proizvodi u četiri elektrane na Trebišnjici bude iskorištena i za potrebe Crne Gore, a za to su potrebna validna dokumenta”, rekao je Mujović.
On je rekao da je zaključak sastanka da se vidi da li postoje ugovorne obaveze između Republike Srpske, odnosno BiH i Crne Gore, odnosno kompanija “Elektroprivreda Crne Gore” i “Elektroprivrede Republike Srpske”, a na osnovu toga moći će se razgovarati i korištenju energije proizvedene u ove četiri elektrane.
“Vraćamo se na ono što je bilo do 1994. godine kada je uredno plaćana naknada za potopljeno zemljište opštini Nikšić”, rekao je Mujović i dodao da pitanje datira iz vremena SFRJ.
On je rekao da su razgovarali i o pitanju buduće valorizacije potencijala Bilećkog jezera i drugih zajedničkih projekata koje Republika Srpska i Crna Gora mogu sprovoditi, te da će s tim u vezi biti formirana komisija i radna tijela.
“Postoji nekoliko projekata kao što su Hidroelektrane /HE/ `Boka` i HE `Sutorina`. Predstavnici `Elektroprivrede Crne Gore` su predložili da se gradi reverzibilna hidroelektrana, gdje bi jedan od bazena bilo Bilećko jezero, kao i izgradnja solarnih i vjetroelektrana u zajedničkom području”, rekao je Mujović, te dodao da je na radnom tijelu da predloži šta se najbrže može realizovati.
Mujović je rekao da su se dotakli pitanja korištenja hidropotencijala Bilećkog jezera kroz mogućnost snabdijevanja vodom za piće Herceg Novog i Boke, te da su kolege iz Republike Srpske spremni da podrže da se taj gorući problem riješi.
“Razgovarali smo i o osnivanju eventualne zajedničke kompanije `Elektroprivrede Crne Gore` i `Elektroprivrede Republike Srpske`, čiji bi osnovni zadatak bio jedinstveno strateško djelovanje u pravcu realizacije, hidro, solarnog i vjetropotencijala ovog pograničnog pojasa”, rekao je Mujović.
On smatra da postoje preduslovi da ta zajednička kompanija bude likvidna, da pribavi sredstva za gradnju objekata i učestvuje u gradnji novih objekata.
Mujović je rekao da Crna Gora želi da se realizuje projekat HE “Buk Bijela” koju Republika Srpska realizuje sa Srbijom, ukoliko nadležni crogorski organi utvrde da nema negativnog uticaja ovog projekta na životnu sredinu. Srna