BANJA LUKA – Rezultati Mtela za 2022. godinu pokazuju da je kompanija iz navedene kalendarske godine izašla bilježeći poslovne uspjehe i uvećavajući dobit.
Poslovnu 2022. godine Mtel je završio sa ostvarenom dobiti od 82,27 miliona konvertibilnih maraka, što je rast od 7,97 miliona konvertibilnih maraka, odnosno 10,72% u odnosu na rezultat ostvaren u 2021. godini.
Ukupni prihodi su uvećani za skoro 19,5 miliona konvertibilnih maraka, što je povećanje za 4,36% u odnosu na prihode ostvarene u istom periodu prethodne godine.
Tržište kapitala je odreagovalo na rast dobiti i posvećenost Uprave ka daljem rastu i razvoju poslovanja, što je, u posmatranom periodu, rezultiralo povećanjem cijene akcija kompanije sa 1,42 KM/akcija na 1,62 KM/akcija, što je rast od 14,08% u posmatranoj godini.
PR
26 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Samo isplaćuju dobit, a internet još malo lošiji nego u Africi (BUKVALNO, tu smo sa Južnom Afirkom, a iznad nas je OBALA SLONOVAČE?!) Ko ne vjeruje evo link:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_sovereign_states_by_Internet_connection_speeds
Razlog ovog rasta akcija M:Tel-a leži u dvije stvari: spajanju kupljenih kablovskih mreža u jednu mrežu (Supernova), što se posebno svidjelo korisnicima Telrad Net i Blicnet mreže, koji su imali sporiji internet, dok korisnici Elta Kabela, već su imali nešto sĺično, poput ovoga što nudi ova objedinjena mreža, dok drugi razlog je jedna prljava tržišna borba, u kojoj M:Tel poziva korisnike konkurentske mreže, da pređu u M:Tel, što je nečuveno.
Statistika naša dika, što poželiš to i naslika!
Pošto u R.Srpskoj imaju monopol na internet, fiksnu telefoniju pa i mobilnu telefoniju, rezultati i nisu nešto posebno!
Malo pratim cijene i pakete, pa tako mogu da kažem da TRIO optički paket koji sam kod elte dobio prije 3-4 godine i koji i sada koristim sada niko ne nudi tj. niko nema nešto ekvivalentno po cijeni i uključenim sadržajem paketa!
Mtel ima monopol i cijene su porasle!
Jedino su se sjetili da ponude malo bolje pakete za mobilnu mrežu jer su sigurno imali veliki odliv korisnika, a i sam sam svoj broj prebacio na drugu mrežu jer mi je bilo dosta mtel muljatora….
Veliko hvala Konkurencijskom savjetu BiH!
A gdje je tu u tabeli Mtel?
Mtel povećao dobit ali je u zadnjih nekoliko godina ogromno povećao obaveze i kratkoročne i dugoročne. Kratkoročne obaveze su 434.350.826KM što je skoro tri puta više od tekućih sredstava koje iznose 152.570.583KM. Pošto su i dugoročne obaveze dostigle iznos od 261.263.804KM to je nevjerovatna situacija za ovakvo preduzeće. Nevjerovatno je da Mtel ima obaveza oko 695.614.000KM i veće su od ukupnog kapitala koji je 679.002.177KM za približno 16.612.000KM. U ovakvoj situaciji vlasnicima i upravi Mtela treba da zvoni alarm za uzbunu te da abgažuju stručnjake da preispitaju zašto se Mtel toliko mnogo bespotrebno zadužuje. Pod hitno bi trebali ukloniti one koji ovako vode Mtel, pošto ovakav način nerazumno visokog zaduživanja vodi Mtel prema likvidaciji ili stečaju. Kamate se povećavaju u čitavom svijetu i koliko će opterećenje biti za Mtel ako dođe u situaciju da mora imati ukupne troškove zaduživanja oko sedamdeset milona godišnje. Takođe se da primjetiti da zadnjih godinja nema povećanja kapitala već se čitava dobit daje u dividende što je isto nenormalno. Potpuno je nelogično da se povećavaju obaveze a da se istovremeno ne povećava kapital. U Mtelu netko se igra sa sudbinama ogromnog broja zaposlenih kao i imovinom akcinara. Veoma mnogo dobrih preduzeća je uništeno na ovakav način poslovanja.
600 hiljada korisnika M:tel mobilnih brojeva pomnoženo sa 1 KM što nam mjesečno otimaju pomnoženo sa 12 mjeseci i eto tih 8 miliona uvećane dobiti. Baš su uspješni. U otimanju.
Takođe se jasno vidi da je poslije 2016. godine došlo do naglog zaduživanja Mtela. 2016.godine su kraratkoročne obaveze bile 133.200.865KM a sad su 434.350.826KM što je povećanje za 225% dok je kapital povećan samo za 1%. povećanje dugoročnih obaveza je još drastičnije. 2016.godine su dugoročne obveze bile 31343486KM a sad su 261.263.804KM. Kratkoročne obaveze su se povećale 255puta više od kapitala a dugoročne obaveze su se povećale 800 puta više od kapitala.Ako bi se nastavio ovakav trend poslovanja kao od 2017. godine do danas u sledećih šest godina Mtel bi sto posto došao u situaciju da nema šanse da dalje posluje uslijed opterećenja obaveza.
Prvo, ne znam o kakvom se monopolu radi, kad svaki korisnik bez problema može raskinuti ugovor sa bilo kojim operatorom i preći kod drugog?!
Drugo, ako govorimo iz ugla akcionara, nije teško uporediti finansijske izvještaje sva tri javna operatora u BiH, pa je lako vidjeti da je TLKM ustvari najbolji u BiH.
Treće, ako je tačno da je TLKM tako loš iz ugla korisnika i ako oni “masovno” prelaze kod drugih operatora, kako onda TLKM ostvaruje tako dobre rezultate u poređenju sa drugima?
Na kraju, jedan mali savjet ovima koji se žale na brzinu interneta i visinu isplaćene dobiti: Kupite akcije TLKM, pa ćete i vi dobiti dio te dobiti ili jednostavno pređite kod drugog, “bržeg” operatora,
Lijepo je brinuti se o sudbini radnika M:tela. Vjerovatno se isto tako brinete i za radnike HT Mostar i BH Telecoma. Da ne spominjem operatore iz okruženja i njihove pokazatelje zaduženosti…
Akcionari znaju da se brinu za svoju imovinu, a o tome govori i cijena akcije na berzi. Imate “gomilu” preduzeća koje svu dobit zadržavaju, nikad ni fening dividende nisu isplatili, imaju niske koeficijente zaduženosti, neki od njih imaju više gotovine od tržišne kapitalizacije, i šta vam to znači? Ništa! Cijene na berzi minorne, niko i ne želi da kupi takve akcije jer tržište ne verifikuje dobro poslovanje kroz porast cijene ukoliko nema dividende.
Dakle, visina i kontinuitet isplaćivanja dividende su jedan od osnovnih razloga investiranja u neku vlasničku HoV. A menadžment treba da vodi brigu o balansiranju interesa svih stakeholdera.
moje upozorenje nema nikakve veze sa prostorom pripadnosti ili nacionalizmom. Ja sam akcionar u ogromnom broju preduzeća i ne želim da se šteti akcionarima ali ni ostalima u nizu. Ako se šteti bilo kom na kraju nastradamo svi. Najbolje je da je balans između države, zaposlenika, akcionara i privrednog društva. Svi trebaju da imaju koristi od poslovanja akcionarskog društva. Međutim nikako ne treba zaboraviti na samo akcionarsko društvo i isisati ga tako da poslije nitko nema koristi od istog. Akcionarsko društvo osnivaju akcionari da bi svi imali koristi od istog. Akcionari daju svoj kapital i najviše rizikuju. Tako svi ostali imaju benefite od dobrog i stabilnog poslovanja ali i štetu od urušavanja i uništavanja privrednog društva. Akcionari trebaju da znaju da su na kraju najveći gubitnici oni ako se uništi akcionarsko društvo, zato ja kao akcionar upozoravam pre nego što nastanu nemili događaji koji će jako naštetiti akcionarskom društvu.
Što se tiče visine isplaćene dobuiti, svaki akcionar je zadovoljniji što je dividenda veća. Svi mi želimo što veću isplatu dobiti ali ne želimo da se isplatom dobiti sakrivaju neke radnje koje mogu dovesti do veoma loših posledica po akcionarsko društvo te da u budućnosti ne bude isplate dobit a da pored tog ne možemo ni prodati svoje akcije po približno nabavnoj cijeni ili ih uopće ne mognemo prodati.
Ovo Akcionar pravo dobro zbori! Svaka mu je tacna hahaha! A kakve veze ima BH Telecom i HT Mostar.
Pisao ti ne pisao mi smo procitali sta Honduras pise.
Vrijeme ce pokazati da su akcionari uskoro nevazni.
Kod kojeg operatera kablovske TV da pređem, a da nije u vlasništvu M:tela?
Nemas kud. A treba ljudima malo pomoci. Mozda da im predlozis da dgnu cijene jos jedno 30 ili 50%. Malo bi ovo sad u proslom mjesecu, samo 20%.
Imace Akcionar onda sta da kaze!
Slažem se da je ključno uspostaviti ravnotežu između interesa svih stakeholdera. A ti interesi su najčešće suprostavljeni. Radnici bi što veću platu, akcionari što veću dividendu, korisnici što bolju i jeftiniju uslugu, država što više poreza itd.
Što se tiče prevelike zaduženosti, napravite peer-to-peer TLKM sa bilo kojim telekom operatorom, pa će vam slika biti jasnija. TLKM širi poslovanje, kupuje konkurente, povećava prihod i dobit, a vi navodite da se nepotrebno zadužuju.
Ako bi uporedili pokazatelje zaduženosti TLKM sa npr ELDO ili HGPT, pa niko nikad ne bi kupio akcije TLKM. A očigledno da nije baš tako…
Kao akcionar u velikom broju preduzeća sigurno znate da je kapital veoma plašljiva “životinja” i da će najprije pobjeći iz preduzeća čije poslovanje vodi u stečaj i/ili likvidaciju i da se taj scenario ne može “sakriti” ostvarivanjem i isplaćivanjem visoke dobiti.
Vaša upozororenja o zaduženosti TLKM smatram dobronamjernim, iako mislim da je Skupština akcionara prava adresa za takva upozorenja. Siguran sam da ovo što ste naveli nije nikakva tajna za ostale akcionare.
Onda lijepo pređeš u BH Telecom ili HT Mostar, gdje su usluge bolje i jeftinije i uživaš. Nema potrebe ovim otimačima dati 1 KM mjesečno.
Gorane, TrionTel nije u vlasništu M:tela, pa samo izvoli.
Što se tiče povećanja cijene, niko ne voli da poskupljuje bilo šta, pa ni telekomunikacione usluge. Prvi sam protiv toga.
Ali mi ne smeta samo povećanje telekomunikacionih usluga za 20%, nego i nekretnina za 40%, hrane za preko 100%, goriva, struje…
Za sistemski podržani monopol samo je nebo granica, što koordinisano povećanje cijena usluga (ne)povezanih kompanija Mtela i Supernove još jednom dokazuje…
https://www.capital.ba/rak-pokusava-da-izbaci-trion-tel-sa-trzista-telekomunikacija-republike-srpske/
Hvala ti za ovu analizu brate. Prava slika o mtelu.
TrionTel je dostupan samo u Banja Luci i u još kojem mjestu.
Тачно, није тренутно али биће веома брзо. Слободно запишите датум коментара. Свим срцем навијам за куповину истог.
Znao sam da su ostavili kakvu firmicu koju nisu preuzeli kako bi mogli reći: “Evo, imamo konkurenciju!”. Ovako mogli reći “mi smo vodeći na tržištu”, jer nisu jedini. Tužno je to.
Lijepo je što potvrđuješ moju matematiku kako se došlo do tih 8 miliona.