BANJALUKA – Kompanija “Mtel” saopštila je da sa 50 odsto isplate neto dobiti svojim akcionarima, drži lidersku poziciju među evropskim telekom operaterima kada je riječ o isplati dividende.
Iako je odluka ove kompanije da za 2022. godinu ne isplati dividendu u stoprocentnom iznosu uticala na vrijednost akcija na Banjalučkoj berzi, ekonomski stručnjaci i danas je ocijenjuju kao poslovno jedino ispravnom.
Podsjećanja radi, Mtel je godinama isplaćivao kompletnu dobit svojim akcionarima što je, prema mišljenju ekonomista, bila jedinstvena praksa.
“Prema javno dostupnim podacima, prosječan racio isplate dividende u telekomunikacionoj industriji za 2022. godinu iznosio je 39 odsto, po čemu je Mtel i dalje kompanija koja isplaćuje najveću dividendu svojim akcionarima”, saopšteno je iz ove kompanije.
Iako finansijski izvještaji za 2023. godinu nisu kompletirani, Mtel je u prvih devet mjeseci prošle godine bilježio stabilan rast neto dobiti od 15 odsto.
Iz ove kompanije su krajem godine saopštili da je 2023. po svim pokazateljima rekordna što je, kako kažu, potvrda ispravnosti odluke da se dio dobiti investira u kompaniju i njenu finansijsku konsolidaciju.
Prema objavljenim analizama udruženja ekonomista „Bankarstvo-Intelidžens-Finansije-Ekonomija“, EBITDA marža Mtel-a je i u 2022. godini bila gotovo 50 odsto dok telekom operateri poput Telekoma Austria, Deutsche Telekoma ili nekih drugih regionalnih kompanija imaju zaradu, iskazanu na ovaj način, ispod 40 odsto.
“Ovo bi, prema analizama ekonomista, trebalo da osigura prednost Mtel-a u vrednovanju akcija i njihovoj tražnji, ali i potvrdi značajno veću sposobnost zarađivanja novca, mjereno sa EBITDA maržom, nego u ostalim telekom operaterima”, saopšteno je iz Mtela.
Osim rasta dobiti, Mtel je u prošloj godini prodajom antenski stupova povećao likvidnost kompanije dok budući rast troškova po osnovu iznajmljivanja infrastrukture neće narušiti njegovu profitabilnost. Nastavkom politike akvizicija, odnosno kupovinom kompanije Trion Tel, Mtel je učvrstio svoju poziciju i kupio aktivu koja će doprinijeti rastu profitabilnosti.
Ekonomski stručnjaci smatraju da cijena akcija nije pokazatelj stvarnog poslovanja kompanije zbog nerazvijenosti Banjalučke berze i relativno malih trgovanja, a da dobit, broj korisnika i nove akvizicije pokazuju da je Mtel u ozbiljnom usponu.
Capital
7 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Imam kucu u Bugarskoj i tamo placam 100/100 mb Internet 15 lev odnosno km.
Zasto je to 3x skuplje u BiH?
Ništa čudno, kupili su ili uništili svu konkurenciju koja i nije bila baš neka velika konkurencija tj. dozvoljeno im je da imaju monopol u R.Srpskoj, a zatim su aktivno počeli da podižu cijene i to je to…a sada vidim da prodaju dio po dio strancima i na kraju imamo još jednu stranu firmu koja vlada ovim prostorima! Može li bolje???
Vučku treba para.
kada nema konkurencije onda su cijene i paketi onakvi kakvi njima odgovaraju!
Inače, dok je bilo kao neke konkurencije, dok elta i blic nisu bili dio njihove kompanije, posebno elta, cijene su konstantnu padale, a internet bio brži i brži, a zatim su ih kupili i sve je krenulo u suprotnom smijeru!
Ja i dalje koristim eltu tj. sada je to supernova (mtel) i koristim stari paket koji više nema i sada ne mogu da dobijem ništa slično, sada je taj isti paket puno skuplji odnosno za istu cijenu dobijam manje! A taj paket sam uplatio prije nekih 7 godina, trio paket, optika 100/40Mbps…
Ne znam koje ekonomske stručnjake su konsultovali, ali cijena akcija je najbolji pokazatelj stvarnog poslovanja, a uspješno poslovanje se reflektuje isplatom dividende.
Možete pričati o raznim pokazateljima, poput EBITDA, P/E, P/B itd, ali ako ne isplaćujete dividendu, to ne vrijedi mnogo.
Zadržavanje dijela ili cjelokupne dobiti na poziciji neraspoređene nije nikakva garancija budućeg uspješnijeg poslovanja.
Što se tiče isplate dividende, primjera radi Telekom Slovenije će za 2022 isplatiti kompletnu ostvarenu dobit od 6,2 EUR po akciji bruto, za razliku od TLKM koji je isplatio 50% ostvarene dobiti
Trivan je svojevremeno, na prijedlog da se donese dividenda politika, govorila da nema potrebe za tim i da će dividenda biti isplaćivana kao i do tada, dakle u punom iznosu ostvarene dobiti. A onda je umanjenje isplate na 50% ostvarene dobiti pravdala nepovećavanjem cijena telekomunikacionih usluga, pa su cijene ipak povećane….
previše je TLKM naredao obaveza. Imali su i velike kamate na te obaveze što dodatno smanjuje dobit. Bolje da nekoliko godina ne isplaćuju dividendu nego da dovedu kompaniju u propast. Svi vole dividendu ali je opstanak ipak najvažniji, a kad bi se sva dobit uvijek isplaćivala neminovno bi došao trenutak propasti i gašenja.
Sad pišu o telekomu sve najbolje a PREF AD BANJA LUKA je u zadnje vrijeme prodao ogroman broj akcija. Da je situacija tako dobr ne bi PREF koji ima pristup svim podatcima i analizama tako jako prodavao.