BANJALUKA – Kompanija „M:tel“ planira svojim akcionarima isplatiti nepuna 33 miliona maraka dividende po osnovu dobiti iz prošle godine.
Da bi se to realizovalo potrebna da saglasnost skupštine akcionara koja je zakazana za 19. juni.
Ukoliko Skupština da zeleno svjetlo, isplata će početi mjesec dana kasnije, odnosno 19. jula.
„Dividenda se raspoređuje srazmjerno na sve akcije društva, a po principu svakoj akciji isti nominalni iznos od 0,06706438 KM“, navodi se u prijedlogu odluke.
Inače, „M:tel“ je u prošloj godini imao rekordnu dobit od 332,4 miliona maraka.
Plan je da najveći dio tog iznosa, odnosno 274,12 miliona KM bude raspoređen u rezerve društva.
Dio dobiti od 25,31 miliona KM će ostati neraspoređen.
CAPITAL: D. T.
14 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Čemu su onda usvajali dividendnu politiku? Umjesto 166,2 miliona, sto predstavlja 50% dobiti, oni isplaćuju 33 miliona.
Predložena isplata dividende nije čak ni polovina dobiti iz redovnog poslovanja. Toliko o uspjesima, rekordnim rezultatima, zadovoljstvu akcionara, itd, o čemu Trivan stalno priča. Upropastili su najbolju firmu u Republici Srpskoj.
Trebaju ih manjinski akcionari kolektivno tužbiti. Očigledno je da je firma uništena, a da će se pare u Srbiju izvući na drugi način. Sutra će cijena akcije pasti debelo.
Dajte pripremajte se za 5G mrežu i gigabitni optički internet, pošto naredne godine je 6 godina od uspostave 4G mreže.
Bolje je da ne isplaćuju nista jer je mtel očito u kolapsu, blef firma, koja kao realni monopolista isplaćuje 10% neto dobiti akcionarima…hahahaha…koja ciganija, kao da su start up…mada super da nisu tražili doplatu od akcionara…pretpostavljam da vise kroz “marketing” izvuku tamo negdje daleko,daleko od kopna…
Ovdje se to kulturno naziva “sponzorstvo”.
Prvo su usvojili dividendnu polotiku u kojoj je navedeno da će isplaćivati min. 50% neto dobiti. Nakon toga u godišnjem izvještaju o poslovanju direktorica kaže da su se obavezali da će isplaćivati minimalno 50% neto dobiti. Da li su akcionari prevareni?
Prevara u privrednom poslovanju
Član 272a
(1) Ko u privrednom poslovanju u namjeri pribavljanja protivpravne imovinske koristi pravnom licu koje zastupa ili nekom drugom pravnom licu, lažnim prikazivanjem ili prikrivanjem činjenica, dovede nekoga u zabludu ili ga održava u zabludi i time ga navede da na štetu svoje ili tuđe imovine nešto učini ili ne učini, kazniće se kaznom zatvora od jedne do pet godina i novčanom kaznom.
(2) Ako je djelom iz stava 1. ovog člana pribavljena velika imovinska korist ili prouzrokovana znatna šteta, učinilac će se kazniti kaznom zatvora od dvije do deset godina i novčanom kaznom.
(3) Ako je djelo iz stava 1. ovog člana učinjeno samo u namjeri da se drugom nanese šteta, kazniće se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.
Kaže uvažena direktorica u izvještaju o poslovanju za 2023., citiram: “U međuvremenu smo doneli i
politiku dividende kako bismo svim akcionarima obezbedili sigurnost uprkos tome što to nije bila naša poslovna i zakonska obaveza, mi smo to učinili zato što hoćemo da imamo odnos poverenja sa našim akcionarima. Iako nije uobičajeno, naročito ne u telekom industriji gde prosek isplate dividende iznosi od 20 do 30 odsto, mi smo se obavezali da ćemo isplaćivati najmanje 50 odsto, te smatramo da je sa naše strane taj procenat velika obaveza, a sa strane akcionara velika privilegija kada znaju da imaju takav siguran prinos”.
Dakle, samo što je donesena politika dividendi ista je pogažena. O kakvom povjerenju ona govori, ono je ovim potezom sahranjeno. U politici su se ogradili pa je rečeno da će se uzeti u obzir brojni faktori prije isplate dividende, ali suštinski radi se o dovođenju u zabludu investitora. Mislim da bi ovdje morala reagovati i Komisija za HOV RS, u cilju zaštite manjinskih akcionara.
U izvještaju za prošlu godinu ne vidi se da je firma u tako lošem položaju da ima potrebe za tolikim rezervama.
Izvod iz Dividendene politike Telekoma:
По усвајању финансијског извјештаја за претходну пословну годину остварену добит
друштво мора распоредити сљедећим редом:
1. за покриће губитака пренесених из ранијих година;
2. за покриће емисионог губитка насталог емисијом акција испод номиналне
вриједности акција;
3. за законске резерве;
4. за дивиденду у складу са овим законом; и
5. за статутарне резерве, ако их друштво утврди оснивачким актом.
Прије доношења одлуке о исплати дивиденди, Друштво ће у обзир узети више фактора,
попут будућих прихода, финансијског положаја, новчаних токова, захтјева за обртним
капиталом, капиталним издацима, општу климу у привреди и друге факторе уз
изузимање прихода од неновчаних категорија, прихода од једнократних ставки и
ванредних активности. Поред наведеног, Друштво ће приликом доношења одлука о
расподјели добити водити рачуна о одредбама Закона о привредним друштвима, односно
ограничењима за исплату дивиденде.
Уколико су створени услови за исплату дивиденде, Друштво ће омогућити исплату
дивиденде у износу од најмање 50% нето добити усклађене на основу претходно
сагледаних фактора, а након издвајања у законске и остале резерве Друштва.
U dividendnoj politici se navodi da Društvo mora ostvaenu dobit isplatiti gore navedenim redom a pod 4. se nalazi isplata dividende dok se u nastavku politike pojavljuje ciganija u vidu nekih preduslova koji se moraju ispuniti kao i kontradiktornost da ukoliko si stvoreni uslovi za isplatu dividende, Društvo će omogućiti isplatu dividende u iznosu od najmanje 50% neto dobiti usklađene na osnovu prethodno sagledanih faktora, a NAKON IZDVAJANJA U ZAKONSKE I I OSTALE REZERVE DRUŠTVA…Prevedeno na razumljiv korporativni jezik koliko god isplate mogu objasniti da je to više od 50% ostvarene neto dobiti ponderisane ili uobzirene sa više faktora a posle toga ako nedostaje “faktora” ,nije problem, sleduje popunjavanje zakonskih i OSTALIH rezervi ma šta to značilo…ciganija poprilična braćo mali akcionara….hahaha…na razvijenim tržištima kapitala obaveza je regulatora tržišta/SECa da štiti male akcionare i da brine da dividendne politike emitenata/AD ne budu kao tarabić ili nostardamus proročanstva…
Pa braco moja mila, manite se corava posla i domace berze.. Sta li to jos ima da valja ili je posteno u ovoj drzavi? Fino parice na IBKR, i u S&P ili VWCE i cao…
Stevo,godina nije jos zavrsena. Mozda ce ostatak isplatiti na kraju godine da budu dve isplate godisnje. Do sad je ta decembarska dividenda bila za tekucu godinu a sad ce vjerovatno prebaciti na proslu odnosno u decembru24 za dobit iz 23e. To bi bilo oko 0.04 km.
Na žalost pisao sam pre dužeg vremena o prevelikim obavezama Mtela. nelogično je bilo da se stvore tekuće obaveze koje prelaze 400 miliona maraka a uz dugoročne obaveze to je bio stvarno prevelik iznos od sedamstotinjak miliona koji je stvarno prevelik i za Mtel. Sa takvim obavezama postojala je velika mogućnost nesolventnosti i blokade računa. Mtel svakako treba da smanji ukupne obveze a naročito tekuće. Na žalost prodali su dio infrastrukture i u budućnosti će morati plaćati usluge za korištenje te infrastrukture. Vidjećemo što će biti u budućnosti. Ako se budu domaćinski ponašali spasiće Mtel u suprotnom svašta se može desiti.
Nije baš da mogu izmišljati nove termine i na drugi način tumačiti termin “neto dobit”. Ovdje se radi o tipičnom obmanjivanju manjinskih akcionara.
Neto dobit je neto dobit. Neto dobit je iznosila 332 miliona KM.
Pored dividende politike, oni su to vrlo jasno komunicirali prema javnosti:
https://mtel.ba/Press-centar/a33665-m-tel-usvojio-Dividendnu-politiku-Akcionarima-zagarantovano-najmanje-50-neto-dobiti.html
To nisi objavio ti, nisam objavio ja već oni sami.
Na isti način to ističu i u godišnjem izvještaju o poslovanju.
Njih treba kolektivno tužiti.
U uređenoj državi, gđa. direktorica i gda. iz uprave bi već bili bivši.
Ovo je hardcore kriminal.
Dugoročno, mtel je pokojna firma. Za godinu dvije te pare će nestati preko kupovine firme A, B i C na način: Pero tvoja firma A vrijedi realno 10 miliona maraka. Hajde ovako, mi tebi za nju platimo 50, a ti nama iz “uprave” vratiš 35. Win win za sve, osim za male akcionare 🙂
Punih 20 godina je TLKM redovno isplaćivao dividendu. Većinu tog perioda dividenda je bila dva puta godišnje, i investitori su mugli izračunati u fening koliko će dobiti. Vremenski okvir isplate je takođe bio predvidljiv. I sve to bez ikakve zvanične dividendne politike.
Slažem se da je sa stanovišta emitenta nepovoljno isplaćivati puni iznos ostvarene dobiti, a gomilati obaveze. Ali nikakav problem ne bi bio ni da su sve ove godine isplaćivali npr 50% ili 70% ostvarene dobiti. Cijena na berzi bi se formirala u skladu sa tim.
Dolaskom Trivan na čelo TLKM, kao tipične ambiciozne političarke, rizik ulaganja u TLKM je drastično porastao, ali kako je ona zadržala dotadašnju praksu isplate dividende, to nije uticalo na cijenu. I onda, bukvalno preko noći, prekid isplate, pa biće 50%, pa ostvareni su rekordni rezultati, pa biće akconari zadovoljni, bla bla…
TLKM je od jedine prave blue chip kompanije na BLSE, postao investicija za izbjegavanje. Ovdje definitivno ima mjesta za istragu KHoV, kao i tužbe za dovođenje investitora u zabludu, jer kao generalni direktor jedna ozbiljne firme, vaše izjave imaju određenu težinu i ne možete tek tako lagati, bez posljedica. Ili možda možete. Ali to je onda posljednji ekser u kovčegu BLSE.