BANJALUKA, Na računima profitabilnih preduzeća u RS, prema grubim procjenama, nagomilao se “mrtvi” kapital u iznosu od oko 27 miliona KM po osnovu dividende akcionara koji je nikada nisu povukli.
U Upravi “Telekoma Srpske”, najprofitabilnijoj kompaniji u RS, potvrdili su da u svojim bilansima kao obavezu preduzeća vode čak 18,7 miliona KM sredstava od zagarantovane, a neisplaćene dividende akcionarima.
“Ta sredstva nismo mogli isplatiti zbog nepotpunih podataka o akcionarima. Riječ je o fizičkim i pravnim licima koja posjeduju akcije ‘Telekoma’, a nisu se evidentirali kod nas. Ne bih spekulisala o njihovim razlozima, možda uopšte ne znaju da imaju akcije u ‘Telekomu’ ili posjeduju mali broj akcija pa smatraju da je dobijeni novac zanemarljiv”, kazala je Jasmina Lopičić, izvršni direktor “Telekoma Srpske” za finansije.
Ona napominje da se njihovi akcionari mogu evidentirati u kontakt centrima kompanije, ukazujući da će svakome ko dokumentuje da posjeduje akcije “Telekoma Srpske” biti isplaćena dividenda.
Procjena o ukupnoj “zamrznutoj” dividendi u RS dobijena je na osnovu učešća “Telekoma Srpske” od 68 odsto u svim dosadašnjim isplatama profita akcionarskih društava. Prema proporcionalnom izračunu, akcionari su uskraćeni za čak 4,5 odsto od ukupno isplaćene dividende u novcu u RS koja je od 2003. godine premašila zbirni iznos od 600 miliona KM
Stručnjaci za korporativno upravljanje smatraju da fenomen “uspavanih” akcionara leži, prije svega, u samom modelu vaučerske privatizacije kroz koji su građani besplatno sticali vlasnički kapital u preduzećima. Na taj način je, ukazuju, nastala armija neinformisanih akcionara koji i ne znaju da mogu zaraditi novac uspješnim poslovanjem firmi u koje su ulagali vaučere.
U Savezu udruženja malih akcionara RS kažu da se taj problem mora riješiti na institucionalan način kroz odredbe zakona o zaštiti malih akcionara kojeg odranije predlažu.
“Mi nemamo resursa da dopremo do svakog posebnog akcionara kako bismo ga uputili u njegova prava zbog čega to mora biti briga države. Mali akcionari posjeduju trećinu vlasništva privrede i evidentno je da postoji veliki broj neupućenih i nezaštićenih akcionara zbog čega i tražimo usvajanje posebnog zakona koji bi na sveobuhvatan način riješio njihov status, prava i obaveze”, ističe Nebojša Jugović, predsjednik Saveza udruženja malih akcionara RS.
Miodrag Jandrić, predsjednik Komisije za hartije od vrijednosti RS, kaže da im preduzeća do sada nisu iznosila problem “mrtve” dividende zbog čega se ona nije ni našla na njihovom dnevnom redu.
Prema njegovoj ocjeni, riječ je o složenom problemu koji je nezamisliv u zemljama sa razvijenom korporativnom i investicionom kulturom, a kod nas je nastao kako zbog masovne vaučerske privatizacije, tako i zbog raseljavanja stanovništva, ali i smrti akcionara.
“Ključni problem je neznanje, pa tako, na primjer, nasljednici akcionara koji je preminuo često ne postave pitanje tog vlasništva prilikom ostavinske rasprave na sudu”, kaže Jandrić.
On se slaže sa mišljenjima analitičara da bi jedno od mogućih rješanja bilo zakonsko obavezivanje sudova da prije ostavinske rasprave od Centralnog registra hartija od vrijednosti zatraže provjeru da li je pokojnik imao akcije, dok bi problem nezainteresovanih i raseljenih akcionara bilo potrebno detaljnije sagledat. Nezavisne novine
7 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Dionicar sam Telekoma i nisam povukao dividendu za 2007. godinu zbog komplicirane procedure. Moj broker u Banja Luci mi nije uspio ishodovati isplatu dividende iako ima sve moje dokumente i upravlja mojom imovinom. Receno mi je da moram osobno doci u Banja Luku. Na email koji slao Telekomu nisam dobio odgovor. Ako bilo sto zelim rijesiti na daljinu traze se ovjereni dokumenti i putovnica, faks i vladtorucni potpid nisu dovoljni, a ja ne zelim gubiti vrijeme na obilazenje javnih biljeznika i ovjeravati dokumente. Sve je u proceduri. Kod mog brokera su svi podaci da mi se isplati dividenda i zahtjev i sl. ali nazalost to vama nije dovoljno.
Pa svim dionicarima i vlasnicima akcija sadasnjeg M-tela dividenda sa vremena na vrijeme kada je isplata lijeze na prijavljeni racun… Ili te broker da oprostis zaj**ava ili ne radi dobro svoj posao, tj nije obziran prema tebi! Ja to obavljem bez ikakvog brokera i godinama mi dividenda uredno lijeze na racun u banci!
Dragi moji, ne budimo smijesni. Kada se hoce, onda se i moze. Medjutim, ja mislim da Telekomu savrseno odgovara da se dividenda ne dize, jer onda oni mogu tim novcem da raspolazu po svom nahodjenju.
Dionicar
mozes mi se javiti na mejl [email protected] mislim da ti mogu pomoci.
imam problem.od 2002 god ne zivim u banja luci i republici srpskoj.preselio sam se u beograd.20 vaucera sam ulozio u telekom,ne znam koje god.saznao sam da je to sad oko 700 akcija i da imam pravo na dividendu.sta treba sad da uradim da bi dosao u posjed svojih akcija i dividende isplacivane do sad?moze li mi neko pomoci?
unapred HVALA!
ovo je bio zadnji email od Hypo Brokera 2009. godine prije nego sam odustao a poslije više nisam bio u Banja Luci.
Poštovani klijenti,
obaviještavamo vas da ovog puta Odjel Hypo Broker neće biti u mogućnosti izvršiti naplatu dividende za svoje klijente. Razlog su propisane procedure otvaranja transakcionih i depozitnih računa kojima smo kao banka podložni i koje moramo ispoštovati. Prema istima za otvaranje depozitnih računa u Odjelu Hypo Broker potrebna je ovjerena dokumentacija za svako fiz./pravno lice, predata lično na uvid ovlaštenim licima. Također, na naše traženje od nadležnih, dobili smo mišljenje da punomoći poslane faksom ne ispunjavaju
kriterijume validnosti i sigurnosti, zbog mogućnosti manipulacije i
prebacivanja odgovornosti za istu na sam odjel Hypo Broker.
Priloženo u obaviještenju Telekoma Srpske AD Banjaluka možete vidjeti i broj na koji je moguće dobiti informacije o najjednostavnijem načinu naplate dividende. U prostorijama robne kuće Kastel, na šalterima Telekoma, klijenti koji su u mogućnosti, mogu završiti svu neophodnu proceduru. Ovom prilikom šaljemo i izvinjenje klijentima zbog naknadnog obaviještavanja i eventualnih neugodnosti.
Na nekoga ko dolazi u BL i kome vjerujes napravis i ovjeris medjunarodnu punomoć u Bg,i on kada dođe ovde posjeti šalter Telekoma i da tvoj broj računa i gotova stvar. Pare će ti leći za par dana, a ubuduće to ide po automatizmu.
Predlažem samo da nazoveš besplatni info broj za akcionare u Telekomu, koji imas na njihovom sajtu.