LONDON, Poslije tri godine pripremnih radova u koje je uloženo 9,3 milijardi funti i dva mjeseca uoči otvaranja ljetnih Olimpijskih igara u prestonici Velike Britanije, Londonu, sve je spremno za dolazak stotina hiljada turista.
Budžet za ljetne Olimpijske igre od 9,3 milijardi funti je četiri puta veći od sume od 2,5 milijardi koliko je u početku bilo planirano.
Na građevinskim projektima vezanim za ljetnu Olimpijadu radilo je 40.000 ljudi, a 98 odsto građevinskih ugovora povjereno je domaćim firmama, prenio je francuski sajt “20minit”.
Ekonomisti Natiksiksa, francuske korporativne i investicione banke, međutim, ocjenjuju da su efekti održavanja ove manifestacije na britansku privredu skromni, ograničenog tipa i nedovoljni za izlazak privrede te zemlje iz recesije.
Bruto domaći proizvod (BDP) Velike Britanije je smanjen za 0,2 odsto u prvom tromesečiju ove godine poslije pada od 0,3 u posljednja tri mjeseca 2011.
Nominalni, ukupan domaći proizvod (BDP) Velike Britanije je za 2011. procijenjen na 2.417 biliona dolara, po čemu je ta država treća u Evropskoj uniji i sedma na svijetu.
Ekonomisti procjenjuju da će investicije u infrastukturu za periodu 2008-1912. imati udjela na povećanje BDP od 0,6 procentnih poena ili za sedam miljardi funti, a prihod od turista i prodaje karata tokom Olimpijade oko milijardu funti ili 0,07 procentnih poena BDP, što će sve ukupno povećati privredni rast zemlje u 2012. za 0,17 odsto.
Eksperti Međunarodnog olimpijskog komiteta objašnjavaju da je održavanja Olimpijade u Barseloni uticalo na povećanje španskog privrednog rasta od 2,9 odsto u periodu između 1986. i 1993. zato što Španija tada nije bila ni ekonomski ni politčki otvorena ka svijetu kao danas, što nije slučaj sa Londonom.
Predstojeća Olimpijada u Londonu ima pozitivne efekte na tržište rada jer je od aprila 2008. zaposleno 40.000 ljudi na građevinskim poslovima, a za vrijeme održavanja ove manifestacije od 27. jula do 12. avgusta posao će naći još 200.000 lica.
Međutim, veliki broj tih radnih mjesta su privremenog karaktera što je nedovoljno da bi trajno bio riješen problem rekordne nezaposlenosti.
Pozitivnu stranu ovih igara predstavlja i obnavljanje infrastrukture.
Veliki atletski stadion biće preinačen u stadion londonskog fudbalskog kluba Vest Hem.
Poslije Olimpijade, preko 3.000 stanova iz olimpijskog sela dobiće nove vlasnike, dok će elektrocentrala izgrađena za ovaj događaj snabdijevati strujom sjeveroistočni dio Londona, prenose agencije.