VAŠINGTON, Naučnici su otkrili da mozak tokom obavljanja ponovljenih i monotonih zadataka mimo naše volje prelazi u stanje mirovanja prije nego što počinimo neku grešku.
Proučavajući u kom se stanju mozak tada nalazi, naučnici su mogli da predvide greške prije nego što bi se one dogodile – navodi se u studiji koja je objavljena u američkom časopisu “PNAS”.
Glavni autor studije Tom Ejhele sa Univerziteta u norveškom Bergenu.istakao je da “postoji ta bitna situacija kada vaš mozak kaže da mu je potrebna mala pauza i vi tu ne možete ništa”.
“Kada se to dogodi, krv dotiče u zonu mozga koja je aktivnija u stanju mirovanja. To stanje počinje oko 30 sekundi prije nego što se počini neka greška, pa bi bilo moguće osmisliti neku vrstu sistema za uzbunjivanje radi jačanja koncentracije i budnosti, na primjer kod kontrolora leta”, rekao je Ejhele.
Norveški naučnik dodao je da bi možda bilo moguće napraviti uređaj koji bi na glavi nosili oni koji u određenom trenutku moraju da donesu važnu odluku.
“Možemo da izmjerimo signal i obavijestimo korisnika da je njegov mozak u stanju u kome njegove odluke neće biti dobre”, istakao je Ejhele.
On je rekao da se trenutno radi na usavršavanju prototipa prenosivog elektroencefalograma, koji bi mogao da se nađe na tržištu za 10 do 15 godina.