BEOGRAD, Provjere najvišeg ruskog kontrolnog organa Ščotne palate pokazale su da je više od 70 odsto velikih ugovora za javne nabavke čija vrijednost prelazi milijardu rubalja, sklopljeno uz kršenje zakona.
Većina tih ugovora je potpisana bez tendera, već bi se za određeni posao „javila“ samo jedna firma. Riječ je o ugovorima potpisanim od jula 2011. do decembra 2012. Samo prošle godine je takvih ugovora bilo u vrijednosti od oko tri i po milijarde evra. Neki od takvih ugovora prelaze vrijednost od milijardu evra.
Očito je da činovnici svjesno krše zakonske obaveze. U Ščotnoj palati objašnjavaju da su javne nabavke postale slaba tačka u trošenju budžetskog novca. Činovnici i dostavljači se dogovaraju o svojim interesima. Najviši kontrolni organ u Rusiji smatra da bi se morale preduzeti zakonske mjere protiv onih koji su svjesno narušili pravila.
Problem još više brine što je javnih nabavki vrijednijih od milijardu rubalja (oko 25 miliona evra) sve više. U periodu od jula 2011. do kraja prošle godine takvih ugovora je bilo 458. U Ščotnoj palati insistiraju da se što prije dopuni zakon o javnim nabavkama i da se pooštri procedura kupovine koja ne bi dozvolila dogovaranje činovnika i firmi. U Rusiji se već odomaćila riječ „otkat“, što znači da se od ugovorne cijene vraća dio novca činovnicima koji su pomogli da neka kompanija dobije određeni posao.
Kontrolori su već predložili vladi da se velike državne kupovine stave na javnu raspravu, kako bi se mogla obaviti bolja kontrola uz veću konkurenciju preduzeća. Da podsjetimo, predsjednik Vladimir Putin je već potpisao zakon koji treba da stupi na snagu od januara 2014. i kojim se precizira kako će se obavljati nabavke na državnom i gradskim nivoima vlasti – između ostalog, o njima će biti upoznata javnost. Novosti