PODGORICA, Moskva sprema odgovor na odluku Crne Gore da podrži sankcije Evropske unije prema Rusiji, pišu ruski mediji.
Povodom odluke Crne Gore da se pridruži sankcijama protiv Rusije, ruski mediji navode da Moskva razmatra odgovor, imajući u vidu da značajan dio bruto društvenog proizvoda /BDP/ Crne Gore čine ruske investicije i potrošnja ruskih turista koji čine trećinu svih inostranih gostiju.
Taj odgovor bi, kako se navodi, mogao da uključi ukidanje bezviznog režima i trgovinskih olakšica. “Uprkos viševjekovnom prijateljstvu sa ruskim narodom i većinskom protivljenju građana Crne Gore stupanju u NATO, rukovodstvo u Podgorici pridružilo se sankcijama SAD i EU protiv Moskve, istakavši visoko kandidaturu za članstvo u Sjevernoatlantskoj vojnoj alijansi”, piše moskovski dnevni list “Rosiskaja gazeta”, blizak Vladi Rusije.
Prema pisanju ovog lista, Rusi su tajno istisnuti iz svih sfera života u Crnoj Gori, iako su u posljednjih nekoliko godina ruski građani uložili u nju oko dvije milijarde evra i tako joj pomogli da postane poželjna za investiture.
“Vlada Mila Đukanovića marljivo `čisti` zemlju od ruskog uticaja. Kada je ruskom menadžmentu u Nikšiću zaprijećeno fizičkim nasiljem, policija je odbila da odgovori na prijetnje”, tvrdi moskovski list.
U tekstu je navedeno da je kompanija koja je uložila više desetina miliona evra u modernizaciju Željezare u Nikšiću bila prinuđena da hitno napusti Crnu Goru, dok je vlada prodala preduzeće engleskom kupcu.
Prošlog ljeta vlasti su konfiskovale i potom oglasile prodaju Kombinata aluminijuma u Podgorici /KAP/, čiji je vlasnik bio Oleg Deripaska, ističe se u tekstu.
“Crnogorski političari imaju kratko pamćenje”, izjavio je ruski ambasador u Podgorici Andrej Nesterenko, navodeći da su 2005. godine crnogorski zvaničnici bukvalno molili Ruse da podrže investicije u Crnoj Gori, govoreći da su “Rusi braća”, a da ih sada izbacuju.
U tekstu se tvrdi da policija ne istražuje sve češće slučajeve pljačkanja ruskih kuća, dok su Rusi masovno postali žrtve u prevarama u poslu sa nekretninama.
Eventualno ukidanje bezviznog režima Rusije sa Crnom Gorom moglo bi značajno da utiče na obim turizma, a promjena uslova uvoza vina iz Crne Gore u Rusiju takođe bi imala značajne posljedice po crnogorsku privredu.
Prema riječima spoljnopolitičkog eksperta Maksima Kiseljeva, autora izvještaja “Crna Gora, cijena evropskih integracija”, većina stanovništva Crne Gore orijentisana je “proruski”, a politika premijera Mila Đukanovića izaziva sve veće nezadovoljstvo naroda.
On je zaključio da “Rusija mora da brani svoje interese i imovinu svojih građana na Balkanu”. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Kada ste svatili, da se vaše čojstvo mora ispoljiti time, da u Evropu se ulazi na prkno……sada vas u Rusi nađoše na karti, a Šiptari biraju miss u Ulcinju pitam se??
Đe će vam biti kraj????