VAŠINGTON, Bivši glavni američki pregovarač za izgradnju naftovoda Baku – Tbilisi – Džejhan (BTDJ) Ričard Morningstar izjavio je za radiostanicu Glas Amerike da Rusija od početka “nije bila zadovoljna” zbog izgradnje tog infrastrukturnog objekata, ali je istovremeno izrazio sumnju u spremnost Moskve da ometa njegov rad.
Morningstar ocjenjuje da se Rusija neće odlučiti na direktno ometanje rada naftovoda BTDJ, jer bi to još više narušilo njene ionako poljuljane odnose sa SAD.
Drugi po veličini u svetu naftovod, koji ide od Azerbejdžana preko Gruzije do turske luke Džejhan, već je prošle nedelje bio zatvoren zbog eksplozije na instalacijama u istočnom dijelu Turske, potvrdio je Morningstar i dodao da je dio tog objekta, u blizini gruzijskog grada Supse, takođe prestao da radi iz bezbjednosnih razloga.
Iako ne očekuje direktno ometanja u radu naftovoda BTDJ, Moriningstar nije isključio mogućnost da bi Rusija mogla, ukoliko bude u narednom periodu “dominirala Gruzijom” , da počne sa naplatom tranzita.
Morningstar je istovremeno upozorio da neke zapadne kompanije već počinju da zaziru od poslovanja u nestabilnim regionima kao što je, naprimjer, Kavkaz.
“Poslovanje u tom regionu je prava avantura, ali dodao bih da ulaganje u tom regionu nije ništa manje rizično od investiranja u Rusiji”, istakao je Morningstar.
On je kao dokaz tačnosti takve tvrdnje naveo da su mnogo investitori koji su poslovali u Rusiji ometani od vlasti.
“Kavkaz posjeduje velike rezerve energenata i postoji veliki interes za njihovom eksploatacijom. Mislim da će većina kompanija nastaviti sa ulaganjima i naći načina da prevaziđe teškoće na koje nailazi”, rekao je američki energetski stručnjak.
Na pitanje da li kriza u Gruziji može da izazove porast cijena nafte na svjetskom tržištu Moringstar je odgovorio da kretanje cijena osnovne energetske sirovine zavisi od mnogo elemenata.
“Naftovod BTDJ za sada ne prenosi ogromne količine nafte. Kroz taj naftovod teče svega 850 hiljada barela nafte dnevno”, ukazao je Morningstar i dodao da tako male količine ne mogu bitnije da utiču na kretanje svjetskih cijena “tečnog zlata”.
Sada je najbitnije da SAD i Evropska unija vode zajedničku energetsku politiku, kako među zapadnim saveznicima ne bi došlo do nesuglasica kad su u pitanju odnosi sa Rusijom, zaključio je Morningstar.