BANJALUKA, Hrvatski biznismen Enver Moralić ne odustaje od namjere da preko jedne od svojih firmi preuzme bijeljinsku Šećeranu, u koju je, kako tvrde njegovi saradnici, prije pet godina uloženo više miliona evra, potvrđeno je “Nezavisnim”.
Oni su optužili Vladu RS, sadašnjeg većinskog vlasnika Šećerane, za lošu saradnju u pregovorima u vezi s preuzimanjem i revitalizacijom ove fabrike od strane tadašnje Moralićeve Poljoprivredne zadruge “Jankovci”, navodeći da Vlada RS čak nije ni odgovorila na njihovu ponudu.
Moralićevi saradnici poručuju i da ne isključuju ni mogućnost tužbe ukoliko ne bude rješenja, jer žele vratiti investirani novac, koji je uložen dok je vlasnik Šećerane bio Zoran Ćopić, koji je osuđen za pranje novca narko-bosa Darka Šarića putem ove fabrike i kojem je oduzeta imovina.
Međutim, iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS odbacuju optužbe koje stižu iz Hrvatske i navode da je Vlada RS 4. maja ove godine razmatrala ponudu PZ “Jankovci” i zaključila da njihova neobavezujuća ponuda nije prihvatljiva sa aspekta uslova koji su dati u ponudi.
O neprihvatanju ponude Ministarstvo je pismenim putem obavijestilo PZ ‘Jankovci’ u odgovoru koji je dostavilo ovoj zadruzi 26. maja ove godine, br. 12.02.1-052-3990/15”, precizirali su iz ovog ministarstva, demantujući tako saradnike hrvatskog biznismena, koji tvrde da nisu dobili nikakav odgovor od suprotne strane.
Kako su rekli, ponudom PZ “Jankovci” predložena su ukupna ulaganja od 84 miliona KM, u okviru kojih je predloženo da Vlada RS obezbijedi bespovratna sredstva za zatvaranje postojećih obaveza Šećerane u iznosu od 15,8 miliona KM, kao i da obezbijedi povoljna kreditna sredstva za rekonstrukciju pogona u iznosu od 24 miliona KM, kao i sredstva za pokretanje kampanje šećerne repe u iznosu od 38 miliona KM.
Takav prijedlog Vlada RS nije mogla prihvatiti.
Pored toga, iz resornog ministarstva navode da su, prema podacima iz revizorskog izvještaja za 2014. godinu, obaveze Fabrike šećera prema PZ “Jankovci” 2.359.573 KM.
Damir Pejaković, član Uprave jedne od Moralićevih firmi “Kutjevo” i učesnik ranijih pregovora o kupovini Šećerane, rekao je “Nezavisnim” da Moralić apsolutno nije odustao od preuzimanja ove fabrike, što smatra potpuno logičnim, jer su prije nekoliko godina investirali više miliona evra u njenu revitalizaciju, a što je, kako kaže, sada mnogo više jer su uračunate kamate.
“Mi sve možemo osigurati kada je u pitanju Šećerana, od repromaterijala, sirovina, znanja, svih mjera koje su potrebne, zatim isfinansirati pokretanje proizvodnje i drugo. Međutim, zapelo je u pregovorima, jer nam se niko nikada nije javio iz Vlade RS, nakon sastanaka s njima, tako da nikada nismo dobili nikakve odgovore na naše prijedloge i ponude”, rekao je Pejaković.
On nije isključio ni mogućnost traženja pravne zaštite ukoliko ne bude napretka u pregovorima u vezi s preuzimanjem fabrike.
“Nije to problem, jer BiH, a samim tim i RS, sa Hrvatskom ima bilateralni sporazum koji tretira baš tu poziciju zaštite hrvatskog kapitala investiranog u BiH”, rekao je Pejaković.
Govoreći o spekulacijama hrvatskih medija, koji dovode u vezu preuzimanje Moralićeve PZ “Jankovci” od strane srbijanskog biznismena Petra Matijevića i navode da će mu potom Matijević zauzvrat svojim uticajem u RS pomoći da dobije Šećeranu, Pejaković kaže da to nema nikakve veze.
Inače, Šećeranu u kojoj bi narednih dana trebalo da bude pokrenut stečajni postupak i dalje obilaze brojni potencijalni investitori. Prema raspoloživim podacima, do sada su se za ovu fabriku interesovali poslovni partneri iz Hrvatske, Poljske, Bugarske, Izraela, Španije. Kao najnoviji, pojavio se potencijalni investitor iz Banjaluke, koji je i obavio razgovor s predstavnicima fabrike, odnosno Mehom Fafulićem, dosadašnjim vršiocem dužnosti direktora.
“Taj čovjek, čije ime ne bih da otkrivam, dolazio je prije mjesec dana ovdje, razgovarali smo i ostalo je da on vidi kakve su mogućnosti za preuzimanje Šećerane, pošto navodno ima dobre poslovne i prijateljske kontakte”, rekao je Fafulić i dodao da od tada nema kontakt s njim.
On je istakao da nije siguran koliko su bile iskrene namjere Envera Moralića za proizvodnju u Šećerani
Iz resornog ministarstva su podsjetili da je rješenjem Okružnog privrednog suda u Bijeljini 30. oktobra ove godine nad imovinom Fabrike šećera pokrenut prethodni postupak za utvrđivanje uslova za otvaranje stečaja i imenovan privremeni stečajni upravnik.
Na ročištu zakazanom za 10. decembar 2015. godine privremeni stečajni upravnik će podnijeti sudu izvještaj o postojanju uslova i razloga za otvaranje stečajnog postupka, o čemu će sud donijeti konačnu odluku. Inače, proizvodnja u Šećerani je obnovljena 2010. godine kada ju je kupila firma “Agrokop” Zorana Ćopića.
Međutim, proizvodnja je obustavljena već 2011. godine, nakon hapšenja Ćopića, za kojeg je postojala sumnja da je preko ove fabrike prao nelegalno zarađen novac narko-bosa Darka Šarića. Nezavisne novine